Mydełko DIY

 

Jeszcze przed nadejściem maja wiele nauczycielek staje przed dylematem związanym z organizacją uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty (tudzież Święta Rodziny). Dylemat ten dotyczy głównie tematyki przedstawienia (i związanego z nim scenariusza), jak i prezentów, które przedszkolaki/uczniowie wykonają, a później podarują swoim rodzicom. Sama coś o tym wiem, bo już niejednokrotnie stawałam przed podobnym problemem. Bo o ile bywa, że pomysłów jest dużo, to jednak nie wszystkie nadają się do realizacji z dziećmi. Zawsze bowiem trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, jak wiek, stopień trudności czy czas potrzebny na wykonanie danego projektu. Wiedząc zatem, jaki to skomplikowany proces, chciałabym podsunąć Wam kilka propozycji, które sprawdziły się w mojej pracy zawodowej. Dziś skupię się na jednej z nich - a mianowicie na własnoręcznie stworzonych mydełkach, które dwa lata temu powędrowały w ręce mamuś moich wychowanków.

Odbiorcami takich mydełek mogą być również inne osoby - babcia, dziadek, siostra, brat (...), tak jak i okazji do ich wręczenia: urodziny, imieniny... brak okazji ;)

Niniejszy post będzie się nieco różnił od dotychczas tu publikowanych, bowiem instrukcja będzie miała bardziej formę opisową, nie popartą szczegółowymi zdjęciami czy filmikiem. Na zamieszczonych tu fotografiach uwieczniłam jedynie proces produkcji mydełek przez moich (byłych już) podopiecznych.

Potrzebne materiały:
 • mydło w kostce (może być szare);
 • tarka do warzyw o dużych oczkach;
 • 2 garnki (jeden większy, drugi mniejszy) lub 1 garnek i metalowa miska;
 • oliwa z oliwek;
 • drewniana łyżka;
 • opcjonalnie barwnik spożywczy;
 • opcjonalnie olejek zapachowy;
 • foremki do ciasta.
Sposób wykonania:
 1. Mydło ścieramy na tarce o grubych oczkach.
 2. Uzyskane w ten sposób wiórki przerzucamy do małego garnka/metalowej miski.
 3. Dodajemy barwnik (jeśli mydło jest białe lub szare) i/lub olejek zapachowy oraz 3 łyżki oliwy z oliwek.
 4. Garnuszek/miskę z wiórkami wkładamy do drugiego (większego) garnka, wypełnionego wodą. Całość układamy na kuchence i doprowadzamy do wrzenia. 
 5. Zawartość garnuszka/miseczki mieszamy drewnianą łyżką. Jako że naszym celem jest uzyskanie gładkiej masy, toteż w razie potrzeby dolewamy wodę. 
 6. Zanim przystąpimy do produkcji własnych mydełek, warto odczekać, aż otrzymana "papka" nieco wystygnie (by nie poparzyć sobie dłoni). 
 7. Po tym czasie przygotowujemy foremki do ciasteczek i wypełniamy je naszym zapachowym mydełkiem. 
 8. Całość pozostawiamy przez jakiś czas w foremkach - aż do "zastygnięcia" mydełek. 
 9. Gotowe, mydełkowe figurki wyjmujemy z foremek i zawijamy w celofan/dekoracyjny papier bądź wkładamy do pudełeczka (wedle uznania). 

Poniżej kilka kadrów z przedszkolnej produkcji mydełek:

Mydełka autorstwa przedszkolaków zostały zapakowane z specjalne mini torebeczki celofanowe oraz włożone do gotowych woreczków wykonanych z organzy. Aby było wiadomo, do kogo skierowany jest prezent (czyt. mama), do środka włożono także karteczkę z życzeniami: "Sio zarazki z mamy dłoni, mydło zaraz je przegoni" (autorka: moja koleżanka, współpracownica).Upominki dla tatusiów miały nieco inną formę... ale o tym w jednym z kolejnych wpisów ;)


Komentarze

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć