Ośmiornica z papieru i plasteliny


Wszystkie dzieci uwielbiają tworzyć, dlatego warto wykorzystać ich zainteresowanie niniejszą działalnością i jak najczęściej angażować je w produkcję wszelkiego rodzaju prac o charakterze plastyczno - technicznym. Pamiętajmy jednak, że warto zawsze sięgać po te pomysły, które dziecko będzie w stanie wykonać bez naszej pomocy. Wtedy taka aktywność ma rzeczywisty sens, bowiem to ono ma rozwijać własne predyspozycje twórcze, a nie my - dorośli. Dlatego proponuję Wam dziś wykonanie pracy plastycznej, która bazuje na stworzeniu uroczej ośmiornicy z wykorzystaniem plasteliny.

Tego rodzaju działalność jest niezwykle wartościowa. Dziecko uczy się nie tylko łączyć różnego rodzaju techniki plastyczne, ale nade wszystko rozwija sprawność manualną.

Plastelinowe ośmiorniczki stworzyły jakiś czas temu moi wychowankowie. Na samym końcu niniejszego wpisu będzie można zobaczyć zdjęcia, na których udało mi się uwiecznić ich proces twórczy.


Potrzebne materiały:
- biała kartka rysunkowa;
- kółeczko wycięte z kolorowego papieru technicznego/rysunkowego/folii piankowej;
- czarny pisak/cienkopis;
- klej w sztyfcie;
- plastelina.

Sposób wykonania:

Jeśli pracę tę będzie wykonywało dziecko młodsze (np. 3 - letnie), wówczas warto pokusić się o samodzielne przyklejenie głowy ośmiornicy. Dlaczego? Z prostego powodu - sama produkcja macek będzie dla malucha nie lada "wyczynem" i może zająć mu nieco czasu, a jak wiadomo dzieci w tym wieku dość szybko tracą zainteresowanie wykonywaną czynnością. W związku z tym, by tego uniknąć, dobrze jest przejść od razu do formowania plastelinowych macek i umieszczania ich na kartce.

Poniżej przedstawiam poszczególne etapy powstawania omawianego tu projektu:

Kartkę rysunkową układamy poziomo.

Przygotowujemy kółko...

... i przyklejamy je bliżej górnej części kartki (mniej więcej na środku).

Pisakiem/cienkopisem dorysowujemy oczka i buźkę...

... a następnie zabieramy się za produkcję macek - posłuży nam do tego plastelina, którą należy "rozwałkować" paluszkami...

... a później umieścić na kartce, dociskając ją tak, by się do niej przylepiła.

Działamy tak długo, aż wszystkie macki będą już gotowe :)Moja ośmiornica jest krwistoczerwona...... natomiast ośmiorniczki w wydaniu 3 i 4 - latków mają zdecydowanie więcej kolorów ;) W projekcie, który zrealizowałam ze swoimi przedszkolakami, wykorzystałam folię piankową (wycięłam z niej głowę), dzięki czemu, po nałożeniu plasteliny, wszystkie prace wyglądały jednolicie.


Komentarze

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć