"L" jak lampa, czyli poznajemy nową literę (propozycja zajęć plastycznych z dziećmi)


Nauka w przedszkolu wcale nie musi być nudna. Wszystko bowiem zależy od tego, co my - nauczyciele, mamy dzieciom do zaoferowania. I tak na przykład zajęcia dydaktyczne, które koncentrują się na zapoznaniu przedszkolaków z nową literą, można urozmaicić poprzez działalność plastyczną. Ja bazuję na tej metodzie od początku tego roku szkolnego i nie dość, że maluchy świetnie się przy tym bawią, to jeszcze dodatkowo łatwiej zapamiętują nowo poznane literki i kojarzą je z konkretną nazwą (przedmiotu, zwierzątka, rośliny, itp.). Na dobry początek pokażę Wam, jak aktywność ta wygląda w przypadku litery "L". A już wkrótce zamieszczę inne "alfabetowe" propozycje :)

Jak zdołaliście się zorientować, prezentowana przeze mnie technika polega na przekształceniu obrazu graficznego konkretnej litery (w tym przypadku "L") w element (może to być zwierzę, roślina, przedmiot, itp.), którego nazwa rozpoczyna się właśnie omawianą literką. Bazując na literze "L" możemy utworzyć np. lampę, lwa, lamę, latarnię czy inny, równie ciekawy przedmiot. Wszystko to zależy już bowiem od naszej wyobraźni.

Jako że moje przedszkolaki produkowały "literkową" lampę, toteż poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądał proces jej produkcji. Wszystkim zainteresowanym mogę oczywiście podesłać stosowne szablony, a w wolnej chwili przygotuję także alternatywne wersje plastycznego wykorzystania literki "L".


Potrzebne materiały:
- kartka A4 z narysowaną/wydrukowaną drukowaną literką L;
- kredki;
- kartka niezbędna do stworzenia szablonu abażuru;
- kolorowa kartka techniczna/ozdobna kartka samoprzylepna, która zostanie wykorzystana do wykonania abażuru;
- ołówek;
- nożyczki;
- ew. klej (np. w sztyfcie);
- ew. czarna karteczka np. samoprzylepna (do stworzenia wtyczki).

Sposób wykonania:

Przygotowujemy naszą literkę...

... i kolorujemy całą jej powierzchnię.

Następnie szykujemy szablon abażuru oraz karteczkę (ja posłużyłam się ozdobną wersją papieru samoprzylepnego), z którego ów abażur zostanie wykonany.

Dekoracyjną karteczkę układamy tak, by biała strona znajdowała się na wierzchu, po czym układamy na niej szablon i go odrysowujemy...

... co po wykonaniu niniejszej czynności będzie wyglądało tak, jak na zdjęciu powyżej.

Całość należy wyciąć...

... a dalej zagiąć - raz z jednej strony...

... a później z drugiej.

W efekcie, naszym oczom winien ukazać się taki oto widok (patrz: zdjęcie 9).

Gotowy abażur przyklejamy w górnej części literki (jeśli używacie zwykłej kartki, należy oczywiście posłużyć się klejem. Ja wykorzystałam papier samoprzylepny, zatem nie było tutaj konieczności użycia kleju).

Trzeba jeszcze dorysować włącznik...

... przewód...

... oraz dokleić (bądź narysować) wtyczkę (tu także wykorzystałam kartkę samoprzylepną - w kolorze czarnym)...

... nie zapominając rzecz jasna o dorysowaniu "widełek".

Zrobione! :)

Na zdjęciach zamieszczonych poniżej, możecie zobaczyć, jak moje maluchy poradziły sobie z omawianym tu zadaniem. Według mnie wyszło im całkiem nieźle ;) Zresztą, poczekajcie jeszcze na kolejne wpisy, gdzie przedstawię plastyczne wersje innych literek ;)Komentarze

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć