Pisanka ze styropianowego jajka i plastopianki


W tym tygodniu realizuję z dziećmi tematykę poświęconą Wielkanocy. Dlatego też już wczoraj zabraliśmy się do działania i stworzyliśmy pisanki... i to takie dość nietypowe, bo wykonane ze styropianowych jajek oraz plastopianki. Jak się je tworzy? Sami się przekonajcie ;)

Bardzo długo zastanawiałam się, jak w tym roku moje przedszkolaki udekorują jajka, bowiem chciałam, by ich pisanki były oryginalne, a zarazem by ładnie się prezentowały. Poza tym uznałam, że tym razem zrezygnuję ze standardowego malowania czy stosowania techniki decoupage, gdyż testowałam to podczas ostatnich świąt wielkanocnych. Wpadłam więc na pomysł, by materiałem, który mógłby posłużyć nam do przystrojenia jajek była plastopianka, czyli specjalna, kleista masa plastyczna w formie drobniutkich kuleczek, z której można ulepić różne fantastyczne rzeczy. A że dzieci z mojej grupy wprost uwielbiają wszelkiego rodzaju zajęcia, w których korzystamy z plasteliny, ciastoliny, modeliny czy masy solnej, toteż stwierdziłam, że plastopianka z pewnością przypadnie im do gustu... I rzeczywistość pokazała, że wcale, a to wcale się nie myliłam ;)

Co prawda nie byłam pewna, czy dzieci poradzą sobie z obklejeniem taką pianką jajka, ale nie miały z tym najmniejszych trudności. Musicie jednak zwrócić uwagę na rodzaj plastopianki. Niektóre bowiem są bardzo kleiste (nawet za bardzo, bo lepią się do dłoni) i właściwie nie nadają się do tego typu prac. Trudno będzie je bowiem przykleić do jaja (i właściwie gdziekolwiek). Nasza masa plastyczna była idealna, dzięki czemu dzieci z łatwością poradziły sobie z realizacją zadania. Zresztą możecie to zobaczyć sami, spoglądając na zdjęcia zamieszczone w poście (wszystkie pisanki to dzieła moich 3 - latków) ;) 

Potrzebne materiały:
- styropianowe jajko;
- plastopianka;
- ewentualnie materiałowa wstążeczka i szpilka (do stworzenia zawieszki).

Sposób wykonania:


Przygotowujemy jajko...

... i plastopiankę.

Niniejszą masę plastyczną nanosimy na jajko małymi "porcjami"...

... aż wypełnimy nią całą przestrzeń. 

Na samym końcu można delikatnie wyrównać wszelkie wypukłości poprzez "rozwałkowywanie" jajka w dłoniach ( jeśli plastopianka jest dobrej jakości, na pewno nie będzie odchodzić od jajka i przyklejać się nam do rąk).

Taką "pisankę" można jeszcze dodatkowo przystroić np. mocując na niej cekiny czy innego rodzaju elementy.

A poniżej jeszcze kilka zdjęć prac moich wychowanków:
Jeśli pozwoli mi na to czas, pokażę Wam nasze zeszłoroczne pisanki, które były równie oryginalne ;)Komentarze

  1. Rzeczywiście pisanki ładnie się prezentują. Masz zdolne dzieci i na pewno praca z nimi sprawia Tobie wiele radości. Życzę, by nadal była miła , byś miała satysfakcję z prac jakie razem stworzycie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak :) Bardzo lubię pracować ze swoimi przedszkolakami. Są niesamowite i pełne różnych kreatywnych pomysłów. Zresztą często same domagają się, by organizować im twórczo czas. Bardzo dziękuję za przemiły komentarz :) :)

      Usuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć