Żuraw origami

 

Dzisiejszy post powstał na specjalną prośbę Agi, która kilka tygodni temu poprosiła mnie o zamieszczenie instrukcji tworzenia jakiegoś zwierzątka techniką origami. W związku z tym, pragnąc dotrzymać danego słowa, przygotowałam stosowną fotorelację ukazującą sposób produkcji papierowego żurawia. Jest to zarazem forma prezentu dla Ciebie droga Ago oraz innych odwiedzających LT, jako że taki własnoręcznie wykonany żuraw ma przynieść szczęście swojemu twórcy ;) ... przy czym z informacji, jakie posiadam, należy wyprodukować łącznie 1000 takich zwierzaków :) :) Także warto już teraz przystąpić do działania, by do końca tego roku zdążyć skumulować nieco szczęścia ;) 

Nie mniej pomysł na wykonanie takiego a nie innego stworzonka zrodził się dokładnie 3 dni temu (pierwotnie miałam skupić się na zupełnie innym zwierzaku), kiedy to moja 5 - letnia podopieczna na moich oczach, zwinnie, sprawnie i bezbłędnie wykonała takiego właśnie żurawia (!) Oszołomiona tym faktem postanowiłam sama nauczyć się go tworzyć, by później móc podzielić się z Wami zdobytą na tym polu wiedzą. Jak więc widzicie życie potrafi nas mooocno zaskakiwać... moim mistrzem stała się przez chwilę ma wychowanka :D 

Potrzebne materiały:
- kwadrat wycięty z bloku rysunkowego (jego wymiar jest zależny od tego, jak dużego żurawia zamierzamy otrzymać).

Sposób wykonania:


Przygotowujemy nasz kwadrat,...

... składamy go na pół w poziomie,...

... rozkładamy...

... i składamy ponownie na pół, lecz tym razem w pionie.

Kolejny raz rozkładamy kartkę...

... i składamy ją po przekątnej - najpierw z jednej strony,...

... rozkładamy ją, 

....po czym zginamy ją drugi raz po przekątnej - z tymże z drugiej strony.

Rozwijamy nasz kwadracik...

... i układamy go tak, jak zaprezentowano to na zdjęciu powyżej.

Następnie przystępujemy do złożenia naszej karteczki - w związku z tym chwytamy ją za boczne "rogi" (zobacz: fotografia 11)...

... i stopniowo je składamy (patrz: zdjęcie 12).

Dalej, wkładamy palec w kieszonkę utworzoną na skutek wcześniejszych działań... 

... i składamy naszą konstrukcję.
UWAGA!!!
Jeśli zaprezentowane powyżej instrukcje są dla Was nie do końca jasne i natrafiliście na jakiekolwiek trudności, wówczas zajrzyjcie TU i przyjrzyjcie się etapom 41 - 51a

Teraz zginamy prawe skrzydło kartki (zobacz: zdjęcie 15)...

... i po chwili to samo działanie wykonujemy na elemencie lewym.

Odwracamy wszystko na drugą stronę...

... i ponawiamy czynności z etapu 15 i 16. W ten sposób otrzymaliśmy deltoid,...

... którego górną część należy zgiąć tak, jak uwidacznia to fot. 19...

... oraz przywrócić do stanu pierwotnego (zobacz: zdjęcie 20).

W dalszej kolejności rozkładamy wszystkie wykonane do tej pory zagięcia, by otrzymać w efekcie figurę z etapu 14 - najpierw czynimy to z jednej strony konstrukcji.

Potem odwracamy ją na drugą stronę...

... i wykonujemy tutaj działania z etapu 21.

Teraz chwytamy naszą kartkę tak, jak zaprezentowano to na fotografii 24,...

... stopniowo ją rozkładamy...

... dążąc do tego, by obie widoczne na fot. 26 części się ze sobą zetknęły.

Wyrównujemy wszystkie zagięcia,...

... odwracamy figurę na drugą stronę...

... i realizujemy tu działania z etapu 24 - 27.

Na tym etapie pracy składamy prawy fragment otrzymanej konstrukcji w sposób widoczny na fot. 30...

... po czym tak samo czynimy z elementem lewym.

Przewracamy wszystko na drugą stronę...

... i składamy tu prawą i lewą część kartki (czyli ponawiamy działania z etapu 30 i 31).

Pozostaje nam jeszcze chwycić za prawe skrzydło figury (zobacz: fotografia 34) i przełożyć je na lewą stronę patrz: zdjęcie 34a).

Przewracamy konstrukcję na drugą stronę...

... i działamy tu tak samo, jak w etapie 34 i 34a.

Teraz łapiemy za dolny fragment karteczki (fot. 37) i kierujemy go ku górze (zdjęcje 37a).

Później odwracamy ją na drugą stronę...

... i wykonujemy tu czynności z etapu 37 i 37a.

Chwytamy tak powstałą figurę,...

... łapiemy za dwa jej skrzydła (patrz: zdjęcie 41)...

... delikatnie je rozciągamy...

... aż całkowicie się one rozłożą (patrz: zdjęcie 43).

Teraz trzymamy naszego żurawia tak, jak widać to na zdjęciu 44...

... i będziemy się skupiać na jego prawej części, z której za chwilkę utworzymy głowę.

W tym celu zginamy ją w sposób zaprezentowany powyżej...

... i spłaszczamy tak, jak na zdjęciu 47.

Gotowe!!! :)

Póki co moja kolekcja "żurawi szczęścia" nie jest jeszcze zbyt obszerna, jakkolwiek zamierzam ją systematycznie wzbogacać o coraz to nowe "okazy", a kiedy już będę miała komplet w postaci 1000 sztuk, z pewnością się tym pochwalę ;) 




Ps. Jak zwykle czekam  na fotki Waszych dzieł ;)



Komentarze

  1. Nareszcie się doczekałam :P
    Jestesm Ci ogromnie wdzięczna, będę teraz miała co robić w takie dni jak ten :) Kiepsko znoszę upały :P
    Chcialam tez zapytac, jakiego zwierzaka planowalas zrobic na początku? :)
    A teraz zabieram się do roboty !
    Pozdrawiam, Aga :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma sprawy :) Mam teraz nieco więcej czasu, także zabrałam się za nadrabianie zaległości na blogu ;) I zgadzam się z Tobą w zupełności - pogoda jest na tyle uciążliwa, iż przyjemniej jest posiedzieć sobie w domu aniżeli dusić się na zewnątrz. Co do moich pierwotnych planów, to miała być to skacząca żaba (w tym przypadku także zainspirowały mnie przedszkolaki ;)). Ale spokojnie, ona też kiedyś się tutaj pojawi ;) Życzę Ci zatem przyjemnej i owocnej pracy :) Również pozdrawiam Cię serdecznie :) :)

      Usuń
    2. W takim razie będę sledzila bloga i czekala na instrukcje zarowno skaczącej żaby jak i innych cudów z papieru :P
      Dziękuję jeszcze raz ;)

      Usuń
  2. Mój tata uczył mnie wczoraj robić coś podobnego.. takiego ptaka, który rusza skrzydełkami, jak się pociągnie za ogon. A tego już zrobiłam, jak ja uwielbiam origami ! :D
    Pozdrawiam serdecznie i czekam na nowe wpisy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ooo, takiego ptaka jeszcze nie robiłam, ale z wielką chęcią nauczyłabym się go tworzyć :) Zaintrygowałaś mnie tymi ruchomymi skrzydełkami :)
      Czyli mamy wspólną pasję :)
      Pozdrawiam cieplutko :)

      Usuń
    2. wykonasz go podobnie w 29 etapie z tych "rożków" dolnych odrazu formuj szyję i ogon.pominęcie etapów 30 do 35 w tyh etapach robisz " blokady" bez nih będzie ruszał. gdy oglondałem program Galileo na tv4 to się zainspirowałem i szukałem jak go wykonać przez godzinę aż tu straciłem gdzie jest jasno wytłomaczone

      Usuń
  3. Totalnie nie rozumiem etapu 37. Przeciez jak zegniemy fragmentu ku gorze to nie bedzie wygladalo tak jak na 37a.
    No i jeszcze etap 34. Tam chyba powinno byc aby oba skrzydla przekrecic na lewa strone a nie tylko jedno

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zarówno etap 37 - 37a, jak i 34 - 34a są przedstawione i opisane we właściwy sposób. Przykładowo, jeśli dolny fragment karteczki z etapu 37 zegniemy ku górze, to uzyskamy dokładnie taki efekt, jaki został zaprezentowany na zdjęciu nr 37a. Natomiast w etapie 34 kierujemy prawe skrzydło ku części lewej, co poskutkuje otrzymaniem figury widocznej na fot. 34a.

      Usuń
  4. Mogę mieć prośbę? Na rozpoczęcie roku szkolnego mam wykonać niewielką pracę przestrzenną związaną z rozpoczęciem szkoły. Nie mam pomysłu. Mogłabyś mi jakoś pomóc? Anita

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A o jaki rodzaj pracy dokładnie chodzi? Czy ma to być forma gazetki tematycznej, która zawiśnie na jakiejś tablicy czy raczej chodzi tu o coś dokładnie innego? Podaj proszę jakieś szczegóły, bowiem z pewnością ułatwi mi to zadanie ;) :)

      Usuń
  5. Witaj :)
    Naprawdę śliczne są żurawie w twoim wykonaniu, również porobiłam wiele takich a później zrobiłam girlandę. W podobny sposób wykonałam też girlandę z motyli! Obie pięknie się prezentują! :) Dziękuję za pomysł! Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć :) Dziękuję :) Może i Ty zechciałabyś pochwalić się swoimi dziełami? Z największą przyjemnością zamieściłabym je na stronie w zakładce "Prace fanów" oraz na facebookowym profilu Lubie Tworzyć :) Ps. Moją "żurawiową" girlandę będę musiała niebawem zastąpić czymś nowym. Na pewno podzielę się tu nowym pomysłem ;) Pozdrawiam :)

      Usuń
  6. zrobiłem 1000

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wow! Gratuluję zatem! Jestem pełna podziwu! :) Jeśli masz taką możliwość, to zrób proszę zdjęcie (lub kilka) swoich cudnych żurawi :) Ściskam i jeszcze raz szczere gratulacje! :)

      Usuń
    2. tysiąc to mało ( worek średni) robię drugi tysiąc a z kulami kusudamami wyglądają super . znam 4 rodzaje żurawi. uwielbiam origami , chciałbym żeby było tu origami więcej.jednego robię w minutę.

      Usuń
    3. To tym bardziej podziwiam! :) Musisz być niezłym szczęściarzem, skoro już tyle ich naprodukowałeś ;) Ja również uwielbiam orgiami i (uwierz), gdybym tylko miała czas, to na pewno tworzyłabym znacznie więcej wpisów poświęconych właśnie tej technice. Zresztą możesz zaglądać na stronę, bo co jakiś czas zamieszczam nowe posty... kto wie, co pojawi się następnym razem ;) :)

      Usuń
    4. to moja ulubioną strona do tego typu prac. jednego składam w 50sekund .codziennie robię 30 sztuk. zanieść coś z origami modułowego z modułu chińskiego ,ale takiego trudnego na kilkanaście godzin składania i coś wielkanocnego najpierw z kilkuset modułuw

      Usuń
    5. A ostatnio jednak z moimi 4 tysiącami niemam wiele szczęścia ,lekkie Stany depresyjne u mnie występowały w ostatnim miesiącu ale teraz już hyba jest lepiej .

      Usuń
    6. Zarówno jesień, jak i zima nie są najlepiej nastrajającymi porami roku... Myślę, że każdy, w mniejszym czy większym stopniu to odczuwa. Czasami trzeba próbować znaleźć w życiu coś, co sprawi, że nasze myśli będą zmierzać w zupełnie innym kierunku... Wiem, że nie zawsze jest to łatwe, ale zawsze warto spróbować. :) :) Gratuluję wykonania takiej ilości żurawi!!!! :) :) :) :) :) Pozdrawiam gorąco i ślę nieco pozytywnej energii!!!! :) :)

      Usuń
  7. dodaj żuka z origami ,fotoinstrukcje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wezmę to pod uwagę przy planowaniu kolejnych projektów ;)

      Usuń
  8. od 25 do 27 to jakaś czarna magia, w ogóle nie mogę tego zagiąć tak jak na zdjęciu, wytłumaczysz mi to?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zerknij zatem na filmik: http://lubietworzyc.blogspot.com/2016/03/zuraw-origami-video.html A w razie jakichkolwiek wątpliwości, pisz :) Pozdrawiam :)

      Usuń
  9. zauważyłem że ma pani kanał na yt . odrazu daje suba i łapki w górę��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jest, mam :) I pięknie dziękuję :* :) ;) :)

      Usuń
  10. Wow poznałam zupełnie nowy sposób robienia żurawi!!!
    Wielkie dzięki uwielbiam origami i bardzo dobrze się bawię składając te żurawie! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super! :) Ogromnie się cieszę, że mogłam "pomóc" ;) Pozdrawiam cieplutko i życzę Ci jeszcze wielu tak pozytywnych momentów w twórczych poczynaniach! ;)

      Usuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć