piątek, 22 lutego 2013

Zając z kostki origami


Wczoraj zapytałam Was, w jaki sposób można by wykorzystać dmuchaną kostkę origami. Co prawda pojawiły się już pierwsze (bardzo fajne zresztą) propozycje, ale myślę, że z pewnością macie ich w zanadrzu znacznie więcej... także w dalszym ciągu na nie cierpliwie czekam ;) Nie mniej, aby zachęcić Was do twórczego działania i pobudzić tym samym Waszą wyobraźnię, zamieszczam wyjątkowo ciekawy projekt, który bazuje właśnie na kostce origami.

Niniejsza ozdoba okaże się szczególnie przydatna podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych, bowiem jak sami zdołaliście się już przekonać po tytule niniejszego posta oraz zdjęciu głównym, jest nią papierowy zając. A że jego produkcja przebiega analogicznie, jak w przypadku kostki origami (z małymi jednak zmianami, o których zresztą będzie mowa poniżej), toteż ponownie zapraszam do wspólnej pracy również tych najmłodszych ;)

Jeśli zaś znajdują się wśród Was wielbiciele animowanej bajki "Pokemon", a ściślej biorąc jednego z jej głównych bohaterów - Pikachu, to koniecznie musicie zapoznać się z poniższą fotorelacją!!!

Tym samym, po raz kolejny pozwolę sobie na odrobinę prywaty i dedykuję dzisiejszy post mojej siostrze, która codziennie przed pójściem do przedszkola, z wielkim zainteresowaniem (i telewizorem włączonym na cały regulator, gdyż inni domownicy również musieli wiedzieć, co słychać w świecie pokemonów) śledziła losy Asha i jego najwierniejszego przyjaciela Pikachu. Nie muszę chyba zaznaczać, że każdy odcinek oglądała po kilka razy, znała wszystkie dialogi i teksty piosenek (bo rzecz jasna musiała też śpiewać). Ale jakby nie patrzeć to były bardzo fajne czasy i wspominam te chwile z uśmiechem na ustach :D

Potrzebne materiały:
- kwadrat wycięty z bloku rysunkowego (jego wymiary są dowolne, zależne od tego, jak dużego zająca chcemy otrzymać);
- elementy dodatkowe w postaci kartki z bloku technicznego w kolorze żółtym i czarnym, czerwona kredka oraz czarny cienkopis.

Sposób wykonania:
Zająca origami tworzy się tak samo jak dmuchaną kostkę ("balon") origami - to znaczy wykonujemy wszystkie czynności od etapu 1 aż do etapu 30 (stąd też odsyłam Was konieczne do niniejszego wpisu) i w tym miejscu pragnę się zatrzymać, bowiem dalsze działania wyglądają nieco inaczej...

Jesteśmy więc w etapie 30, w którym to dwa górne trójkąciki znajdują się już w kieszonkach dwóch trójkątów bocznych.

Odwracamy więc naszą konstrukcję na drugą stronę...

... chwytamy za jej górną, prawą część,...

... i zginamy ją w taki sposób, jak zostało to zaprezentowane na zdjęciu 33

Działania opisane w etapie 32 i 33 wykonujemy również na elemencie lewym.

Teraz przechodzimy do nadmuchania naszego zająca. Miejsce, w które należy wpuścić powietrze zostało zaznaczone na  powyższym zdjęciu za pomocą małego trójkącika.
Kiedy bowiem chwycimy naszą konstrukcję zobaczymy, że znajduje się w niej mały otwór i to właśnie poprzez niego powietrze przedostanie się do wnętrza zająca...

... co po realizacji niniejszej czynności będzie wyglądać dokładnie tak, jak na fotografiach 36, 36a i 36b.


Takiego nadmuchanego zająca należy oczywiście odpowiednio udekorować poprzez narysowanie mu oczu, buźki, przyklejenie nosa i wąsów. Jakkolwiek czynność tę można wykonać zasadniczo na dwa sposoby, to jest w chwili, kiedy figurka zająca będzie już gotowa, bądź też w etapie 9 na rozłożonej kartce, zanim przystąpimy do działań związanych z jej dalszym składaniem.

Zobaczcie proszę, jakie są efekty mojej pracy ;)
Swoją drogą, kiedy mój mąż zobaczył poniższe zdjęcia stwierdził, że bardziej przypomina mu to kota niż zająca, ale cóż począć... każdy widzi to, co chce widzieć (a on uwielbia koty :P) ;)


Kolejne fotki zawierają mały bonus w postaci pokemona Pikachu :P Ten większy wygląda jak jakaś nieudana próba jego ewolucji, zaś mniejszy jest już bardziej udany :D
Nie wiem, ilu spośród Was jest lub było fanem bajki "Pokemon", ale jeśli chcielibyście wiedzieć, w jaki sposób ozdobić takiego zająca, by rzeczywiście przypominał on Pikachu, to odezwijcie się proszę w komentarzach. Dodam wówczas dodatkowe zdjęcia opisujące krok po kroku wszystkie czynności prowadzące do utworzenia niniejszej postaci ;)

Uwaga, uwaga!! Mały update :) W/w prośba się pojawiła, zatem zamieszczam kolejne fotografie, z których dowiecie się, jak wykonać pokemona Pikachu:

Wcześniej wspomniałam, że zająca (tudzież pokemona) można ozdobić na dwa sposoby. Ja wybrałam wariant nr 2, czyli zdecydowałam się rysować jego cechy szczególne w etapie 9, to jest jeszcze przed jego całkowitym złożeniem. W tym miejscu pragnę się więc zatrzymać.

W związku z powyższym wykonaliśmy już wszystkie czynności związane ze złożeniem kartki (dwukrotnie na pół i dwukrotnie po przekątnej). 
 Przechodzimy więc do rysowania. Osobom, które nie mają zbytniej wprawy w szkicowaniu drobnych elementów, polecam w pierwszej kolejności posłużyć się ołówkiem.

Zaczynamy od narysowania oczu. Powinny one znajdować się w miejscu wskazanym na powyższej fotografii .

Dalej, dokładnie na środku kartki szkicujemy niewielki nosek. 

Poniżej nosa rysujemy buźkę (patrz: fot. C).

Aby buźka była kompletna, dorysowujemy do niej mały owal (patrz: zdjęcie powyżej),...

... w którym następnie dodajemy kreskę (utworzyliśmy w ten sposób język Pikachu).

Po obu stronach kartki (w miejscu wskazanym na zdjęciu F) szkicujemy 2 niewielkie okręgi...

... zaś w dwóch górnych rogach (prawym i lewym) rysujemy uszy (patrz: fotografia G).

Teraz wystarczy poprawić cienkopisem naszkicowane wcześniej elementy, to jest: uszy (zamalowujemy również ich wnętrze), buźkę, oczy i nos.

W dalszej kolejności wypełniamy czerwoną kredką wnętrze buźki naszego pokemona, wyraźnie zaznaczając kontur języka...

... i tak samo postępujemy z policzkami 
I to wszystko. Możecie już spokojnie przystąpić do dalszych działań :) Życzę Wam powodzenia :) 


8 komentarzy:

 1. Ja jestem bardzo ciekawa jak zrobić takiego Pokemona:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok. ;) W takim razie jeszcze dziś zamieszczę instrukcję ;)

   Usuń
  2. Serdecznie dziękuję;) A tak przy okazji to cały czas ja #. Zapominam się podpisywać:)

   Usuń
  3. :) Post został już zaktualizowany, więc możesz już stworzyć własnego Pikachu ;)

   Usuń
 2. Ale to fajne nie mogę się już doczekać kolejnych takich arcydzieł :D

  OdpowiedzUsuń
 3. To jest super zrobiłam takiego kotka. Dziękuję!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pikachu :3 Sweet!

  OdpowiedzUsuń