czwartek, 21 lutego 2013

Dmuchana kostka ("balon") origami


Origami jest niezwykle wdzięczna sztuką składania papieru. Okazuje się bowiem, że nie ma tu rzeczy niemożliwych i ze zwykłej kartki można wyczarować dosłownie wszystko... nawet balon (!), który tak, jak oryginalna (tj. gumowa) wersja, daje się rzeczywiście nadmuchać :D 

Niniejsza propozycja jest więc skierowana nade wszystko do dzieci, które lubią różnego rodzaju eksperymenty i zabawy w papierowe składanki. Jestem w 100% przekonana, że czas spędzony przy tworzeniu takiej ozdoby, nie będzie dla Was w żaden sposób zmarnowany. 

Balon sam w sobie nie jest może niczym szczególnie wyróżniającym się, ale może się takim rzeczywiście stać, dzięki zaangażowaniu wyobraźni, która w przypadku każdego dziecka jest nad wyraz bogata. Także MOI DRODZY, liczę na kreatywność z Waszej strony. Może podsuniecie kilka pomysłów na wykorzystanie takiej papierowej kostki? Odzywajcie się zarówno w komentarzach, jak i w mailach (adres kontaktowy jest podany z prawej części strony)... mam również nadzieję, że podeślecie przy okazji jakieś ciekawe zdjęcia (???)... Kto wie, być może Wasze propozycje staną się inspiracją dla innych ;) 

Potrzebne materiały:
- kwadrat wycięty z bloku rysunkowego (jego wymiar jest dowolny, zależny od tego, jak dużą kostkę chcemy otrzymać. Na ukazanym tu przykładzie jego boki wynoszą 21 cm).

Sposób wykonania:

Przygotowujemy kwadrat,...

... składamy go na pół - najpierw w poziomie,...

... rozkładamy go,...

... po czym znowu składamy na pół, lecz tym razem w pionie.

Ponownie rozkładamy nasz kwadrat,...

... składamy go po przekątnej - najpierw z jednej strony,...

... dalej rozkładamy go,...

... i po raz drugi składamy po przekątnej, lecz teraz z drugiej strony.

Rozwijamy kartkę do stanu pierwotnego,...

... składamy ją na pół.,..

... ustawiamy pionowo prawą jej część (dokładnie tak, jak widać to na zdjęciu 11 i 11a). Zauważcie, że posiada ona tzw. "kieszonkę",...


... w którą należy włożyć palce,...

... a następnie rozłożyć.

Odwracamy konstrukcję na drugą stronę,...

... po czym jeszcze raz wykonujemy wszystkie czynności, jakie opisano w etapach 11 - 13.

W dalszym przebiegu działań zginamy prawą część trójkąta, kierując ją ku wierzchołkowi...

... a następnie to samo czynimy z częścią lewą.

Odwracamy nasz trójkąt na drugą stronę...

... i realizujemy tutaj wszystkie te działania, które opisano w etapie 16 i 17  (powstała nam figura kształtem przypominająca romb). 

Następnie zginamy prawą część niniejszego rombu tak, jak zostało to pokazane na zdjęciu 20...

... oraz tę samą czynność wykonujemy na części lewej.

Przewracamy konstrukcję na drugą stronę...

... i działamy tak samo, jak w etapie 20 i 21.

Następnym z kolei zadaniem jest złożenie prawej, górnej części naszej pracy w taki sposób, jaki pokazano to na zdjęciu 24 i 24a.


Tak samo postępujemy z elementem górnym, lewym (zobacz: fotografia 25).

Teraz chwytamy trójkącik, który otrzymaliśmy w etapie 20 i delikatnie go rozszerzamy (posiada on bowiem niewielką kieszonkę - patrz: fot. 26 i 26a).


Łapiemy więc za drugi z kolei trójkąt (tym razem ten, który powstał w etapie 24...

... i wkładamy go w kieszonkę drugiego trójkącika (zobacz: zdjęcie powyżej)...

... uzyskując taki oto efekt (patrz: fot. 29).

Czynności opisane w etapie 27 - 29 wykonujemy na części lewej...

... zaś później odwracamy wszystko na drugą stronę...

... i powtarzamy tu wszystkie wcześniejsze działania (tj. począwszy od etapu 27 a na 30 skończywszy).

Przechodzimy teraz do najważniejszej części niniejszego projektu, to jest do nadmuchania naszego papierowego balonika. Trójkącik, który znajduje się na fotografii 33 wskazuje miejsce, w które należy wpuścić powietrze,...
...bowiem (jak sami się zresztą zdołacie przekonać) znajduje się tam niewielki otwór,...

... który jest bardziej widoczny po wypełnieniu jego wnętrza powietrzem (zobacz: fot. powyżej).
A tak, prezentuje się nasz balonik z różnych stron:Tu zaś możecie podziwiać moje pozostałe balony i baloniki:11 komentarzy:

 1. Można ją wykorzystać jako kostkę do gry. Narysować oczka i gotowe :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Super! Mam pytanie: Co ile dni będą nowe prace plastyczne? Codziennie wchodzę i patrzę czy jest coś nowego:) Byłabym wdzięczna jakbym dostawała jakieś info, że jest coś nowego:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Bardzo mi miło, że śledzisz moje wpisy :) :) Co do częstotliwości dodawania postów, to ciężko mi to w tej chwili sprecyzować, bowiem z tym bywa różnie. W najbliższym tygodniu np. możliwa będzie mała przerwa w blogowaniu ze względu na mój kilkudniowy wyjazd. Ale, jeśli chcesz koniecznie wiedzieć, co dzieje się na blogu, to wszelkie informacje (m.in. o nowo dodanym wpisie) pojawiają się na facebookowym profilu Lubię Tworzyć. No chyba że nie masz facebooka i jeszcze nie "zalajkowałaś" LT. Wtedy trzeba będzie znaleźć inne rozwiązanie. Jestem otwarta na propozycje, więc możesz śmiało pisać :)

   Usuń
  2. No problem jest w tym, że właśnie nie mam facebooka. Może są jakieś strony społecznościowe?

   Usuń
  3. W takim razie trzeba będzie pomyśleć, jak inaczej to rozwiązać. Co prawda jest jedna ewentualność, ale do tego potrzebuję pomocy mojego męża. Może dziś uda się coś z tym zrobić ;) Nie mnie zastanowię się nad tym ;)

   Usuń
  4. Sytuacja jest już rozwiązana :) Przepraszam, że tak późno, ale jak wspomniałam poprzednio, potrzebowałam pomocy męża, gdyż sama nie jestem aż tak obyta w kwestiach informatycznych. A dopiero dziś znalazł on czas, by się tym zająć. Nie mniej z prawej części strony, tuż pod informacją "O mnie", znajduje się okienko zatytułowane: "Obserwuj bloga przez pocztę e-mail". Jeśli nadal chcesz otrzymywać informacje o nowo dodanych postach, wystarczy, że w białą przestrzeń wpiszesz swój adres mailowy. Po kliknięciu przycisku "Submit" pojawi się nowe okienko. Na samym jego dole znajdziesz biały obszar, gdzie będziesz musiała wpisać kod (jest to z reguły kombinacja literowo - liczbowa bądź po prostu literowa) widniejący w środkowej części owego okna. Wystarczy jeszcze kliknąć "ENTER"/przycisk umieszczony obok i już niedługo na Twojej poczcie będą pojawiać się informacje o każdym nowo dodanym przeze mnie wpisie :) Pozdrawiam Cię gorąco! :)

   Usuń
 3. Bardzo przydatne te instrukcje dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo dziękuję pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo :) Fajnie, że instrukcja się przydała ;)

   Usuń