piątek, 11 stycznia 2013

Koperta origami


Pierwsza instrukcja, jaka oficjalnie pojawiła się na blogu, dotyczyła wykonania ozdobnej koperty origami (patrz: TU). Wiadomo jednak, że nie zawsze istnieje potrzeba tworzenia czegoś tak wyjątkowo dekoracyjnego. Dlatego, jeśli zależy Wam na zrobieniu prostej a zarazem eleganckiej koperty, to koniecznie musicie zapoznać się z poniższą fotorelacją . Na zachętę tylko dodam, że czas przeznaczony na realizację niniejszego projektu nie przekroczy 2 minut Zachęcające, prawda? ;) 

Potrzebne materiały:
- 2 kartki papieru w formacie A4, przy czym jedna z nich będzie jedynie "wzornikiem", toteż może być to nawet stary wydruk (ja użyłam tutaj zwykłej białej kartki z bloku rysunkowego), zaś z drugiej będziemy składać kopertę i dlatego winna to być kartka jedno - bądź obustronnie kolorowa (ja skorzystałam z wariantu drugiego).
- ewentualnie gotowe naklejki i etykiety, które można przykleić w końcowym etapie do koperty.

Sposób wykonania:
CZĘŚĆ I
Szablon

W pierwszej kolejności przygotowujemy kartkę szablonową (tutaj białą) i składamy ją tak list,...

... to jest najpierw zginamy ją w pół...

... oraz jeszcze raz wpół. Wzorzec jest już gotowy.

CZĘŚĆ II
Koperta

Teraz bierzemy drugą z kartek (moja jest fioletowa)...

... i układamy na niej utworzony w etapach 1 - 3 szablon (zobacz: zdjęcie 5).

Kolejną czynnością jest zgięcie lewej części kartki w sposób pokazany wyżej (zwróćcie uwagę, że granicę zagięcia wyznacza biała kartka szablonowa, która została celowo ułożona w taki a nie inny sposób w etapie 5).

W dalszym przebiegu działań, zaginamy dolny fragment papieru kierując go ku części górnej (zobacz: fot.7).

Wyjmujemy papier szablonowy...

... a następnie składamy prawą część papieru  w sposób pokazany wyżej. Winna się ona stykać z poprzednio złożonymi elementami.

Teraz zginamy dolny fragment kartki tak, jak ukazuje to fotografia 10.

I ostatecznie składamy ostatnią, górną część koperty.

Jako że "klapa" koperty będzie odstawać w chwili, gdy zdejmiemy z niej palec, toteż warto przykleić na nią jakąś naklejkę.

Tutaj widać część przednią naszej pracy...

... a tu tylną (z tej strony także został przyklejony element dodatkowy w postaci ozdobnej etykiety)
Jeśli nie dysponujecie żadną gotową etykietą, możecie wykonać ją samodzielnie bądź (jeśli dysponujecie drukarką) znaleźć jakiś szablon w Internecie i ją wydrukować. Z naklejką jest co prawda gorzej, ale zawsze jest jakieś wyjście z sytuacji ;) Proponuję Wam więc, byście wówczas narysowali jakiś element (np. serduszko) na bloku technicznym, wycięli go i na jego odwrocie przykleili taśmę dwustronnie klejącą. Jest to naprawdę świetny zamiennik :)

Do takiej koperty można bez problemu włożyć list. Co prawda trzeba ją najpierw rozłożyć, ale zostało to przeze mnie sprawdzone i z powodzeniem przeszło moje testy.

3 komentarze:

 1. fajny sposób na kopertę, serca nauczyłam się na pamięć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Mnie również bardzo się podoba :)

   Usuń
 2. szablon wychodzi zaduży

  OdpowiedzUsuń