wtorek, 13 listopada 2012

Papierowa gwiazdka 3D na choinkę - foto


Osobom, które uznały, że zamieszczony przeze mnie filmik nie do końca wyjaśnia wszystkie pojawiające się wątpliwości na temat własnoręcznego wykonania papierowej gwiazdki 3D na choinkę, zalecam zapoznać się z instrukcją fotograficzną ukazującą krok po kroku poszczególne etapy jej tworzenia. 

Materiały niezbędne do pracy zostały podane już przy wcześniejszym poście (Papierowa gwiazdka 3D - video), więc wszystkich zainteresowanych tam właśnie odsyłam.

Tym razem jednak skusiłam się wykorzystać czerwony papier i myślę, że takie kolorowe gwiazdy są o wiele ciekawsze i zdecydowanie lepiej się prezentują niż te w kolorze białym. Ale to już rzecz jasna kwestia gustu.

Przypominam, że jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia z bliska, wystarczy na nie kliknąć.

Przygotowujemy dwie kartki papieru o wymiarach 12x12cm. 

Bierzemy pierwszą z nich...

i składamy po przekątnej - najpierw z jednej strony...

... a następnie z drugiej.

Rozkładamy kartkę...

...i tym razem składamy ją na pół - w pierwszej kolejności z jednej strony...

...a  później z drugiej.

Warto w tej chwili odwrócić kartkę na drugą stronę, bowiem będziemy robić na niej za chwilę ślady ołówkiem, a te nie zawsze dadzą się dokładnie usunąć. Choć nie jest to oczywiście zabieg konieczny. Zależy bowiem, jaką gumką do mazania  dysponujecie ;)
A co należy poczynić w tej fazie pracy?
Bierzemy linijkę oraz ołówek i z ich pomocą zaznaczamy punkty, które stanowić będą granice wykonywanych w  etapie 9  cięć. W związku z tym należy, poczynając od punktu środkowego, odmierzyć 3 cm i postawić w danym miejscu kreskę/kropkę (wedle uznania). Niniejsze działania dokonujemy na "plusie (+)" powstałym ze  składania papieru (patrz.: zdjęcie 8a) - z każdej jego strony (czyli razy 4). 


Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, wykonujemy nożyczkami cztery nacięcia (do miejsca wyznaczonego przez ołówek), co dokładnie widać na fotografii poniżej (warto też od razu wytrzeć gumką pozostawione ślady ołówka)


W wyniku dokonanych cięć karteczka podzieliła się na cztery części, z których każda (jak widać na zdjęciu 10 i 10a), składa się z dwóch małych trójkącików. Zaginamy więc kolejno wszystkie osiem trójkątów dokładnie w taki sposób, jak zostało to pokazane na obu wspomnianych fotografiach.


Zdjęcia 11, 11a i 12 ukazują, jak powinna wyglądać kartka po wykonaniu czynności z etapu 10 (wyglądem winno przypominać to "kolce")


Odchylamy teraz kolejno prawą część każdego z "kolców"...

...zaś lewą smarujemy klejem (najlepiej w sztyfcie)...

...i od razu spajamy je ze sobą, nakładając prawy element na lewy (na który nałożono klej).  

Tak zaś prezentuje się gwiazdka po dokonaniu działań opisanych w punkcie  15.

W tym miejscu należy powtórzyć wszystkie dotychczasowe czynności (tj. od etapu 2 - 16), przy czym należy je wykonać z użyciem drugiej karteczki.


Oto gotowe fragmenty gwiazdki od strony "głównej"...

...oraz "spodniej"...

Bierzemy pierwszy z elementów i smarujemy go płynnym, białym klejem w dwóch miejscach każdego pojedynczego "szpikulca" (na widocznej fotografii naniesiono go jedynie pokazowo na jednym tylko fragmencie). 

Łączymy teraz obie części składowe (dokładnie w taki sposób, jak wyżej) i uzyskujemy gotową gwiazdkę choinkową :)


Na zakończenie jeszcze tylko jedna fotka, która, mam nadzieję, zachęci Was do działania ;)


8 komentarzy:

 1. Ślicznie!!! Właśnie tego szukałam!!! A dopiero paxdzierniik!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Październik...(a właściwie już ostatnie dni)... listopad... i za chwilę grudzień... Czas płynie jak oszalały ;) Ja też już niedługo zabieram się za tworzenie świątecznych dekoracji ;)

   Usuń
 2. Szukam i szukam jakiś gwiazdek, śnieżynek i innych pierdułek do zrobienia na Boże Narodzenie i w końcu coś podpadającym moim wymaganiom i granicom talentu znalazłam tutaj. Już od połowy października mam jakiś stan świąt i teraz wzięłam się za ozdóbki, więc bombka w stylu kusudama będzie świetnie prezentować się z taką białą gwiazdką posypaną czerwonym/złotym brokatem *_* Pozdrawiam z małopolskiej mieściny na wsi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie, że właśnie tutaj znalazłaś inspirację :) Ja też z reguły stosunkowo wcześnie zaczynam przygotowania do świąt, także nie jesteś w tym odosobniona ;) Również serdecznie Cię pozdrawiam i życzę wielu przyjemnych chwil podczas działań twórczych :) :)

   Usuń
 3. Witam. Od wczoraj robię dekoracje. A dzisiaj zrobiłam po raz pierwszy właśnie tą gwiazdkę. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jak poszło? Jest Pani zadowolona z uzyskanego efektu? :-) Również serdecznie pozdrawiam :)

   Usuń
  2. A są jakieś jabłuszka z papieru??

   Usuń
  3. Jabłuszka w sensie na choinkę?

   Usuń