środa, 14 listopada 2012

Paczka prezentowa


Nie macie pomysłu na zapakowanie niewymiarowego prezentu? W takim razie myślę, że powinniście dokładnie przyjrzeć się, jak można (przy niewielkim wysiłku) zrobić prostą paczkę, do której będziecie mogli go bez większych problemów włożyć. Co ciekawe, paczuszka ta jest o tyle praktyczna, że może posłużyć równie dobrze do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów - np. takich, które są potrzebne do własnej działalności artystycznej (wstążek, sznurków, nitek itd.). Myślę, że każdy z Was znalazłby dla niej odpowiednie przeznaczenie :)
Dlatego tym bardziej zachęcam wszystkich odwiedzających mojego bloga do realizacji przewidzianego na dzień dzisiejszy niezwykle interesującego i jakże użytecznego projektu.

Potrzebne materiały:
- dowolny papier, który można łatwo zaginać (np. szary, prezentowy, rysunkowy, itp).
Ja stworzyłam paczuszki z wszystkich trzech podanych wyżej rodzajów papieru i byłam w pełni zadowolona z jakości ich wykonania. Możecie je zresztą zobaczyć na zdjęciu wprowadzającym i fotografiach końcowych.
Ważna uwaga odnośnie wymiarów:
Format papieru jest ściśle uzależniony od tego, jaką paczuszkę chcecie wykonać. Najważniejsze jednak, by był on w formie prostokąta.
- klej (najlepiej w sztyfcie),

Sposób wykonania:
W poniższym przykładzie wykorzystałam papier prezentowy o wymiarach: 16x11 cm., co widać na dwóch pierwszych zdjęciach (1a i 1b):
(Aby zobaczyć je w powiększeniu, wystarczy kliknąć na wybrane)
Swoją pracę rozpoczynamy od działań skoncentrowanych na stronie "pustej", tj. w tym przypadku białej. Część ozdobna w postaci różnokolorowych róż ma bowiem znajdować się na zewnątrz.

Zaginamy prawą część naszego papieru na szerokość ok 1 cm.
Tutaj widać dokładne przybliżenie zagięcia
Następnie smarujemy widoczny pasek klejem...
...i składamy lewą część do prawej (na którą naniesiono klej)...
...po czym dokładnie zaciskamy papier, by powstał mniejszy prostokąt
Teraz zaginamy lewy róg papieru, uzyskując w ten sposób mały trójkąt (co możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej)
 

...a potem to samo czynimy z rogiem prawym, co doprowadzi w efekcie do utworzenia jednego większego trójkąta składającego się z dwóch mniejszych (patrz: zdjęcie 7a:)

Powstały w etapie 7 duży trójkąt składamy tak, jak pokazano na zdjęciu powyżej. Starajmy się w miarę precyzyjnie zacisnąć papier, gdyż wtedy z większą łatwością  będzie można wykonywać dalsze czynności. 
W kolejnym etapie rozwijamy papier do stanu początkowego (patrz etap 5).  Powinniśmy  dostrzec na nim wyraźnie zaznaczające się linie (spójrz: fot. 9a):

Dokonujemy teraz złożenia naszego prezentowego papieru w romb dokładnie tak, jak  pokazano na powyższej fotografii ...
...dlatego staramy się mocno go przycisnąć...  
...by ostatecznie uzyskać taki efekt
Zginamy dolny róg naszego rombu, kierując go do linii środkowej...
...i ten sam zabieg wykonujemy na rogu górnym
Powstały nam w ten sposób 2 małe trójkąciki, z których każde smarujemy klejem (patrz: fot. 14a i 14b)......oraz składamy do stanu pierwotnego (spójrz: etap 13), przy czym przyciskamy je mocno, by przypadkiem się nie odkleiły. Jest to ważne z jednego powodu - niniejsza część paczuszki stanowić będzie bowiem jej podstawę i jeśli wykonamy ten zabieg niedbale, cała jej potencjalna zawartość może z niej wypaść. A nie na tym nam przecież zależy. 

Tu prezentuje się nam gotowa już paczka, która po rozłożeniu wyglądać będzie mniej więcej tak:

Z kolei zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, demonstruję Wam wszystkie wykonane przeze mnie do tej pory paczuszki prezentowe:


 

  


1 komentarz:

  1. Prosta i jak szybko zrobiona, a wygląda pięknie :)

    OdpowiedzUsuń