środa, 28 listopada 2012

Gwiazdka kusudama na choinkę


W poprzednich wpisach pokazałam Wam, jak samodzielnie stworzyć kwiat kusudama (w formie foto i video). Najwyższa więc pora na zdradzenie kolejnej metody tworzenia takich atrakcyjnych ozdób... tym razem jednak w roli głównej występuje dziś gwiazdka kusudama (!), która wprost idealnie nadaje się jako dekoracja świątecznej choinki.

Zapraszam więc do zapoznania się z poniższą prezentacją fotograficzną.

Potrzebne materiały:
- 5 kwadratowych karteczek wyciętych z bloku rysunkowego (wymiary są zależne od tego, jak dużą gwiazdkę chcemy otrzymać. Na fotorelacji kwadraty mają boki 8 centymetrowe);
- klej (najlepiej w sztyfcie, z uwagi na jego natychmiastowe działanie)

Sposób wykonania:


Bierzemy jedną z pięciu przygotowanych karteczek...

... i składamy ją po przekątnej, co widać na załączonym zdjęciu.

Następnie ją rozkładamy ...

... i zaginamy jej dolną część w sposób pokazany na fot. 4.

Analogiczne działanie wykonujemy na części górnej, uzyskując w efekcie kształt latawca.

Skupiamy się teraz na elemencie dolnym powstałej figury, którego prawą część należy zgiąć tak, jak zaprezentowano to na zdjęciu powyżej. 

Teraz  w pierwszej kolejności rozkładamy dokonane w etapie 6 zagięcie... 

... a w kolejnym stadium rozwijamy całość dolnej części "latawca". Przyjrzyjcie się z dokładnością widocznym na nim zagięciom, bowiem w oparciu o nie będziemy wykonywać czynności opisane w etapach 9 - 10a. 

Palcem wskazującym prawej ręki chwytamy od spodu prawą część rozwiniętego skrzydła naszej figury i kierujemy je ku linii środkowej (zob. fot. 9a).

Następnie (zgodnie z utworzonymi wcześniej zagięciami), składamy lewą część ramienia "latawca" w sposób pokazany na fotografiach 10 i 10a

Kolejnym działaniem jest złożenie figury na pół (dolną jej część kierujemy ku górnej). Powstał nam trójkąt. 

Przekładamy go na drugą stronę...

... i składamy lewą jego część (środek zagięcia wyznacza górny wierzchołek figury)...

... a w dalszym przebiegu zginamy jego element górny (patrz. fot. 14). 

Powtarzamy działania opisane w etapach 1 - 14 na kolejnych czterech karteczkach...


... dzięki czemu uzyskujemy pięć takich samych ramion naszej przyszłej gwiazdki.  

Na zdjęciu 16 i 17 pokazano kluczowe elementy składowe każdego skrzydła gwiazdki: kieszonkę i mały trójkącik, za pomocą których będziemy łączyć całą konstrukcję. Przypatrzcie się temu bardzo dokładnie, byście wiedzieli, w jaki sposób należy spajać poszczególne składniki. 

Chwytamy w dłoń jeden z utworzonych fragmentów i rozkładamy (przy pomocy palców, zapałki czy wykałaczki - jak kto woli) kieszonkę znajdującą się w jego lewej części.
Odkładamy go z powrotem na miejsce... 

... A tymczasem bierzemy drugi element gwiazdy i smarujemy klejem wystający z niego trójkącik.

Teraz następuje scalenie obu tych składników (patrz. etap 17 i 18) poprzez włożenie obklejonego trójkącika w kieszonkę...
... co po wykonaniu niniejszych czynności powinno wyglądać dokładnie tak, jak na fot. powyżej. 


W podobny sposób (zob. zdjęcie 18 - 18a) działamy z pozostałymi trzema fragmentami. Na fot. 19 widać już je wszystkie. Aby powstała nam gwiazdka należy tylko skleić pierwszy element z ostatnim wykonując identyczne czynności co wcześniej tj. poprzez włożenie trójkąta do kieszonki.

Tak winna prezentować się gwiazdeczka po realizacji opisanych wyżej działań.

Aby jednak uzyskać ostateczny efekt, należy odwrócić ją na drugą stronę,...

... posmarować klejem pięć odstających trójkącików i docisnąć je do każdego z ramion...

... dzięki czemu gwiazdka będzie już wyprostowana...

... a po odwróceniu jej na drugą stronę, zaskoczy Was taki oto przepiękny widok:
Jeśli zamierzacie przystroić niniejszymi gwiazdeczkami choinkę czy świąteczny stroik, polecam - przed sklejeniem ostatnich fragmentów (spójrz: etap 19) - nałożyć bezpośrednio na posmarowany klejem trójkącik, kawałeczek sznureczka. Możecie także ozdobić je brokatem bądź na sam środek przymocować mały koralik. Wszystko to wedle pomysłowości :)


Wersja z przyklejonym koralikiem ;)

Oczywiście, gdyby ktoś z Was miał jakieś inne pomysły na wykorzystanie czy przystrojenie dzisiejszej gwiazdki, podzielcie się nimi w komentarzach ;) 


  


3 komentarze:

 1. Żałuję, że do pracy oprócz niezbędnych niezbędności nie noszę w torebce nożyczek (to się da od biedy jakoś obejść) ani kleju (niestety niezastąpiony). W chwili wolnego ćwiczę składanie... i zastanawiam się, czy można skleić tę gwiazdkę z 6 części, tak by bardziej przypominała śnieżynkę. Dzieci pytają mnie przez telefon, co będziemy jutro robić - a ja już wiem! spodoba się i wciągnie wszystkich (9, 6, 2 lata). Dziękuję Alu - chyba stanę się stałym gościem Twojego blogu! Uwielbiamy papierowe robótki :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też często staję przed podobnym problemem... zwłaszcza, kiedy gdzieś wyjeżdżam, bo akurat w pracy mam pod dostatkiem różnego rodzaju materiały plastyczne ;) Co do Twoich wątpliwości, to przyznam się szczerze, że nie próbowałam użyć sześciu elementów, więc nie wiem, jakby to w praktyce wyglądało... Ale chyba już wiem, kto mi powie, czy Twój pomysł okazał się słuszny ;) także jak tylko to przetestujesz, to daj mi znać, co z tego wyszło, bo może rzeczywiście warto będzie użyć 6 - ciu a nie 5-ciu części :) Wspaniale, że masz z kim dzielić swoją pasję :) Twoje dzieci są wielkimi szczęściarzami mając taką kreatywną mamę :) Aż uśmiech ciśnie mi się na usta, gdy czytam Twój komentarz :) Moja mama również zachęcała mnie do tworzenia i właściwie to zaszczepiła we mnie chęć do angażowania się w różnego rodzaju działalność twórczą. Myślę, że Twoje dzieci kiedyś Ci za to podziękują :) Także wielki ukłon w Twoją stronę :) Ja ze swojej strony zapraszam do częstych wizyt na blogu. Co prawda ostatnio troszkę mniej publikuję z uwagi na zobowiązania zawodowe, ale myślę, że w przyszłym roku będzie na tym polu nieco lepiej ;) Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę wielu przyjemnych chwil podczas twórczej zabawy z Twymi pociechami :) :)
   Ala

   Usuń
 2. no niby jak to jest nie wykonalne ;-#

  OdpowiedzUsuń