Koszula origami


Na stronie pojawiła się już instrukcja tworzenia papierowego krawatu (patrz: Krawat origami), przyszła więc i pora na poznanie tajników powstawania papierowej koszuli. A że zawsze znajdą się na blogu pasjonaci origami, nauczycielki szukające inspiracji czy osoby lubujące się w tworzeniu kartek okolicznościowych, toteż zdecydowałam się zamieścić wpis o takiej właśnie tematyce ;) Mam nadzieję, że się nie zawiedziecie ;)

Nie martwcie się jednak, już w najbliższych dniach treść będzie już nieco bardziej urozmaicona, choć nie ukrywam, że mam jeszcze w zanadrzu mnóstwo projektów z origami w roli głównej. Postaram się to jednak jakoś dawkować... bo jak wiadomo: "co za dużo, to niezdrowo" ;)

Potrzebne materiały:
- prostokątna kartka papieru (koszule, które produkuję są z reguły małe, wobec tego papier wykorzystany do ich produkcji ma wymiary: 9x13 cm)

Sposób wykonania:


Przygotowujemy prostokąt...

... i składamy go na pół...

... po czym go odginamy do stanu pierwotnego.

Następnie składamy lewe skrzydło figury, kierując je ku środkowej linii zagięcia (na zdjęciu powyżej owo skrzydło podpisano jako element "a").

Teraz składamy drugie skrzydło (opisane jako "b").

Całość odwracamy na drugą stronę...

... i zaginamy górną część prostokąta tak, jak obrazuje to fotografia 7

Dalszym krokiem jest odwrócenie naszej konstrukcji na drugą stronę...

... i wykonanie zagięcia ukazanego na fot. 9 i 9a....


Identyczne zagięcie wykonujemy z drugiej, tj. lewej strony (zobacz: zdjęcie nr 10).

W kolejnym etapie tworzymy dalsze zagięcia, przy czym czynimy to w dolnej części prostokąta. Zaczynamy od części prawej (zdjęcie 11 i 11a).


... a kończymy na lewej (fot. ;12).

I teraz finalne zadanie: chwytamy za dolną część figury i kierujemy ją ku części górnej, składając całość na pół... a w efekcie tychże działań otrzymamy papierową koszulę (niniejszą dolną część wsuwamy pod kołnierzyk).

Możemy dodać jeszcze papierowy krawat... i gotowe! :)

Produkcja takich koszul jest na tyle prosta, że mam już ich niemałą kolekcję... a zbiór nadal się powiększa ;)Gdyby ktoś pytał, jakie zastosowanie takich koszul, to (bazując na własnym przykładzie) do tej pory okazały się pomocne podczas tworzenia kartek okolicznościowych i były jednym z elementów prezentowych z okazji Dnia Taty. A jakie są Wasze pomysły odnośnie wykorzystania takich mini koszul? Podzielcie się nimi w komentarzach... lub też prześlijcie zdjęcia prac, w których się one pojawiają (adres mailowy bloga jest podany w zakładce KONTAKT);)


Komentarze

 1. Bardzo fajny pomysł :-) Wygląda bardzo ładnie, chocia pewnie ja jak zwyklę zrobię koszmarne x.x ale warto spróbować :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem odmiennego zdania! :) Z pewnością zrobisz super koszule, a ja z największą przyjemnością je zobaczę :)

   Usuń
 2. właśnie się biore do robienia koszuli ale się obawiam że nie wyjdzie idealnie =0.0=

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie o perfekcjonizm tu chodzi ;) Ważne, że się w ogóle uda :) :)

   Usuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć