Koperta origami - wersja druga


Nie, żebym była fascynatką różnego rodzaju kopert, ale przygotowałam dla Was kolejny materiał z tej właśnie kategorii. Uznałam bowiem, że warto znać co najmniej kilka użytecznych pomysłów na stworzenie tego typu wytworów zwłaszcza, że jest to przedmiot, którego najczęściej w naszych domach brakuje... o czym przekonujemy się najczęściej wtedy, gdy jest nam on pilnie potrzebny.

Dzisiejsza koperta jest w odróżnieniu od swoich poprzedniczek (patrz: Ozdobna koperta origami; Koperta origami) na tyle ciekawa, iż można z powodzeniem wysłać w niej list lub też nawet zamieścić w niej jakieś drobne elementy w celu ich przechowania (np. różnego rodzaju naklejki, itp.). Innymi słowy, nie ma już ona  typowo dekoracyjnego charakteru, lecz jest rzeczywiście przydatna w codziennym życiu. 

Potrzebne materiały:
- kwadrat wycięty z bloku rysunkowego, papieru wycinankowego, tapety czy papieru prezentowego (jego wymiar jest zależny od tego, jak dużą kopertę chcemy otrzymać. Na widocznym poniżej przykładzie, czworobok ma boki o długości 8 cm);

Sposób wykonania:
Na wstępnie pragnę zaznaczyć, iż technika stworzenia takiej koperty jest niezwykle prosta, więc jestem przekonana, iż bardzo szybko ją opanujecie :)

Przygotowujemy wycięty kwadrat,...

... ustawiamy go w sposób widoczny na powyższym zdjęciu...

... i składamy go na pół (otrzymaliśmy trójkąt).

Następnie zaginamy delikatnie wierzchołek trójkąta (dokładnie tak, jak pokazano to na zdjęciu 4)....

... oraz składamy - najpierw jego prawy róg (granicę zagięcia wyznacza bok trójkąta zgiętego w etapie 4. Innymi słowy, bok zginanego rogu winien się stykać z bokiem trójką środkowego),...

... a następnie lewy (działanie analogiczne, jak powyżej).

Teraz ustawiamy pionowo oba zgięte przed momentem boki figury  (zwróćcie uwagę, że każdy z nich posiada tzw. kieszonkę - fot. 7 ),...

... po czym wkładamy prawy z nich w kieszonkę lewego (uwidacznia to zdjęcie 8),...

... wsuwając go w nią całkowicie, aż figura nam się spłaszczy.

Pozostaje nam tylko zgiąć górny trójkącik...
... i koperta będzie już zrobiona. 

Można ją z powodzeniem otworzyć... 
... bo, jak sami widzicie, znajduje się w niej odpowiednia ilość miejsca.

Kopertę możecie pozostawić w takim stanie, jak do tej pory, lub postąpić zgodnie z działaniami opisanymi poniżej. Tutaj jednak pragnę odwołać się do etapu 10, gdzie dokonaliśmy złożenia górnej części naszej koperty. Spójrzcie jednak, że w wyniku tego działania otrzymaliśmy 2 trójkąty. Pierwszy powstał na początku (zobacz: etap 4) i można skutecznie się go pozbyć poprzez odpowiedni "kamuflaż". 

Podnosimy więc do góry oba trójkąty,...

... chwytamy za ten, który widać na zdjęciu B...

... i wsuwamy go do środka koperty...

... co po wykonaniu tej czynności będzie prezentować się w następujący sposób (patrz: fot. D). Teraz oczywiście wystarczy tylko zamknąć "wieczko" koperty i praca jest już kompletna!

Ciekawa jestem, która z tych wersji podoba Wam się najbardziej?... Ja skłaniam się ku drugiej, gdyż zawsze drażniło mnie, iż (schowany już w tej chwili) trójkącik tak wyraźnie "odstawał". A w danej chwili koperta wygląda bardziej estetycznie.


A już niebawem dowiecie się, jak taką kopertę można oryginalnie spożytkować ;)Komentarze

  1. brakuje mi informacji z jakiego formatu stworzona została koperta w wymiarze 8x8 cm?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wymiary 8x8 miał kwadrat, z którego powstała taka koperta ;)

      Usuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć