Doniczki ozdobione techniką decoupage - prezent z okazji Dnia Mamy i Taty


Obiecałam, że pokażę Wam, jakie prezenty otrzymali rodzice moich podopiecznych w ubiegłym roku i słowa dotrzymuję :) Wspólnie z koleżanką wpadłyśmy na pomysł stworzenia dekoracyjnych doniczek z wykorzystaniem techniki decoupage. Można by pomyśleć, że działanie to będzie ciężkie do zrealizowania z przedszkolakami (szczególnie 3 - latkami), ale praktyka pokazała, że nic bardziej mylnego. Maluchy świetnie poradziły sobie z tym zadaniem, a nasz (tj. nauczycielek) udział w całym tym przedsięwzięciu sprowadził się jedynie do nadzorowania ich pracy.

Jako że dysponuję wyłącznie zdjęciami efektu końcowego, toteż posłużę się jedynie szczegółowym opisem uwzględniającym poszczególne etapy produkcji omawianych tu upominków. Technice decoupage poświęcę z pewnością oddzielny wpis. Ten potraktujcie jako wstępny zarys :)

Potrzebne materiały:
 • doniczka (może być plastikowa);
 • papierowe serwetki z różnymi motywami - np. różyczkami, ptaszkami, itp.;
 • nożyczki;
 • klej biały (może być introligatorski) - taki, który po wyschnięciu pozostawia przejrzystą powłokę;
 • opcjonalnie woda;
 • specjalny pędzelek z gąbeczką/kawałek zwykłej gąbeczki (np. takiej do mycia naczyń);
 • ewentualnie etykieta  z życzeniami ulokowana na patyczku do szaszłyka. 
Sposób wykonania:

 1. Przygotowujemy wszystkie materiały: doniczkę, miseczkę z klejem (w razie gdyby okazał się zbyt gęsty, można dolać do niego nieco wody) oraz gąbeczkę. Z papierowej serwetki wycinamy elementy dekoracyjne, które nas interesują (np. róże czy innego rodzaju kwiatki, itp.). 
 2. Serwetka składa się z kilku warstw (najczęściej 3). Bardzo ostrożnie (by nie uszkodzić papieru) rozdzielamy wspomniane warstwy tak, by pozostała tylko jedna. 
 3. Przykładamy serwetkowy wzór do doniczki.
 4. Gąbeczkę  maczamy w kleju i bardzo delikatnie (by nie rozerwać serwetki) dociskamy ją do papierowego wzoru. Trzeba to robić wyjątkowo ostrożnie, bowiem serwetka, nasiąknięta klejem, może ulec zniszczeniu. Mała uwaga - zamiast gąbki można użyć własnych paluszków :)
 5. Całość pozostawiamy do wyschnięcia.
 6. Doniczkę wypełniamy kwiatkami.
 7. Dodatkowo możemy przygotować etykietę z życzeniami. Na naszej widniał napis: "Dzisiaj te kwiatki powiedzą same, jak bardzo kocham tatę i mamę". Życzenia te mocujemy na patyczku (np. takim do szaszłyka). 
Propozycja ta jest o tyle fajna, że jest skierowana do obojga rodziców. Nie musimy zatem przygotowywać oddzielnych prezentów, co znacznie wydłuża czas pracy, nie wspominając już o dylematach związanych z samym pomysłem. Inna zaleta, to z pewnością pragmatyzm samego upominku - kwiatek, odpowiednio pielęgnowany przetrwa przez lata, a w razie draki, doniczkę można wypełnić kolejną roślinką ;) Innymi słowy - pamiątka na lata :) :) :)
Komentarze

 1. Super pomysł! Piękne wykonanie! i bardzo praktyczne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję w imieniu swoim, koleżanki... i moich podopiecznych! :) :) :) Ściskam!!! :)

   Usuń
 2. Świetny pomysł na prezent:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękny i bardzo szlachetny prezent. To raczej długoterminowa inwestycja bo doniczki potrafią zdobić ogród latami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) To prawda :) Dlatego ważne, by prezent był wizualnie ciekawy, praktyczny i solidny :)

   Usuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć