Śnieżynka - praca plastyczna z wykorzystaniem taśmy malarskiej


W zajęciach plastycznych z dziećmi najważniejszy jest dobry pomysł. Maluchy bowiem uwielbiają tworzyć, ale im ciekawszą propozycję mamy im do zaoferowania, tym większą radość czerpią z samej pracy i tym lepszy jest efekt końcowy. Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia moje przedszkolaki miały okazję wykonać pracę, która polegała na zamalowywaniu powierzchni kartki niebieską farbą... Wystarczyło jednak kilka sprytnych ruchów, by spod farby tej wyłoniły się prześliczne śnieżynki! Jak się je tworzy? Zobaczcie sami! ;)


Potrzebne materiały:
- kartka rysunkowa/techniczna w formacie A4/A3 (zależnie od tego, jak dużą śnieżynkę zamierzamy stworzyć);
- taśma malarska (wąska);
- nożyczki;
- farba temperowa/plakatowa/akwarelowa w kolorze niebieskim;
- pędzel + ew. woda.

Sposób wykonania:

Do stworzenia śnieżynek z reguły polecam wykorzystanie farb temperowych lub plakatowych, jakkolwiek ciekawy efekt można otrzymać także za sprawą akwareli. Nadają one bowiem pracy bardzo subtelny charakter. Dlatego też uznałam, że posłużę się nimi na potrzeby wykonania fotorelacji ;)  

Mała uwaga!
W przypadku małych dzieci, sami możemy stworzyć "szkielet" śnieżynki, natomiast dzieci starsze mogą zająć się tym same - dajmy im pole do kreatywności ;)

Kartkę (w tym przypadku A4) układamy poziomo...

... i przyklejamy na nią paseczki taśmy malarskiej - formujemy z niej wzór śnieżynki. Możecie posłużyć się tu własną wyobraźnią i stworzyć naprawdę mnóstwo rozmaitych wzorów.

Moja śnieżynka wygląda tak (zobacz: zdjęcie powyżej).

A kiedy wszystko będzie już gotowe, chwytamy pędzel w rękę i zaczynamy malować powierzchnię kartki...

... aż do momentu, gdy będzie ona w pełni pokryta farbą.

Teraz należy poczekać aż wszystko dokładnie wyschnie (jeśli nam się śpieszy, możemy położyć pracę na kaloryferze lub wysuszyć ją suszarką do włosów).  

Ostatnią czynnością będzie zdjęcie taśmy. Tutaj jednak należy zachować ostrożność, bowiem taśma ta miejscami jest dość mocno przytwierdzona i w momencie jej zdejmowania, możemy również zedrzeć powierzchnię kartki. Warto więc (w chwili zdejmowania) zadziałać na taśmę ciepłym powietrzem np. z suszarki do włosów (taśma powinna wtedy zejść bezproblemowo). Inny sposób to umieszczenie kartki na rozgrzanym kaloryferze. Efekt będzie podobny, aczkolwiek suszarka jest w tym przypadku bardziej skuteczna.Śnieżynki, które wykonały moje przedszkolaki są dość uproszczone, ale za to bardzo efektowne ;)

A tu jedna z dziewczynek podczas pracy ;)
Komentarze

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć