Świnka Peppa - handmade'owa opaska na głowę z uszkami i nosek (pomysł na przebranie karnawałowe)


Fani Świnki Peppy mogą już zacierać ręce, bowiem dzisiejszy wpis będzie poświęcony właśnie tej barwnej (i znanej chyba wszystkim dzieciom) postaci bajkowej. A jeśli uda Wam się przebrnąć przez wszystkie zdjęcia oraz dołączone do nich opisy, to może już wkrótce sami zamienicie się w słynną różową świnkę ;)


Pomysł na wykonanie elementarnych części stroju Peppy zrodził się kilka miesięcy temu, kiedy celebrowaliśmy w przedszkolu Dzień Postaci z Bajek, a ja podjęłam się zadania stworzenia uszek i noska animowanej świnki dla koleżanki z pracy. Cała fotorelacja powstała właściwie przy okazji, także jakość zdjęć pozostawia wiele do życzenia (musiałam posłużyć się innym aparatem, gdyż ten, którego używam zazwyczaj był akurat rozładowany). A że nie wiedziałam, kiedy jeszcze nadarzy się okazja produkcji takich gadżetów, toteż uznałam, że warto to jakoś uwiecznić i opublikować na stronie. Jeśli więc któryś z punktów będzie dla Was niejasny, od razu dopytujcie o szczegóły w komentarzach - postaram się odpowiedzieć na każdy, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to przygotuję także wideoinstruktaż :)


Potrzebne materiały:
- elementy składowe wycięte z dwóch rodzajów filcu - jasnego i ciemnego różu (szczegóły na zamieszczonych poniżej zdjęciach);
- skrawki jasnoróżowego filcu;
- nożyczki;
- plastikowa, cienka opaska na głowę;
- cieniutka gumeczka w kolorze różowym;
- klej na gorąco;
- kawałek kartonu lub zalaminowana folia (jako usztywnienie).

Sposób wykonania:


Wycinamy wszystkie potrzebne elementy - tj.:
* uszy - część zewnętrzną (należy wyciąć je "podwójnie", co widać dokładniej na fot. 1a) w ilości 2, kolor jasnoróżowy;
*uszy - część wewnętrzną (w ilości 2), kolor ciemnoróżowy;
*nosek - w ilości 2, kolor jasnoróżowy;
*nozdrza - w ilości 2, kolor ciemnoróżowy.
+ dodatkowo wykonujemy tzw. usztywnienie (z zalaminowanej folii lub tektury):
*pojedyncze dla zewnętrznych części uszu - w ilości 2;
*pojedyncze dla noska - w ilości 1.
Do wykonania usztywnień wykorzystujemy szablony, których użyliśmy do stworzenia wszystkich części składowych (tzn. noska i uszu).
Wiem, że brzmi to dość zawile, dlatego na poniższych zdjęciach postaram się to dokładniej rozwinąć i uściślić. A jeśli rzeczywiście zdecydujecie się wykonać taki strój, wówczas odezwijcie się do mnie, a udostępnię Wam stosowny szablon :)

Na zdjęciu 1a widać: dwa uszka, a dokładniej ich części zewnętrzne (górny, prawy fragment fotografii). Jak widać, zostały one wycięte podwójnie, a to właśnie po to, by można było zamocować je na opasce.

Tutaj z kolei zaprezentowano obie części noska (leżące z lewej strony), wewnętrzne części uszek (ciemnoróżowe elementy, w tym jeden ulokowany obok owalnego "noska") i drobniutkie, ciemnoróżowe nozdrza (skrajna, prawa strona zdjęcia). Miejscami widać także wspomniane wcześniej "usztywniacze", które na potrzeby niniejszego projektu zostały wykonane z zalaminowanej folii, stąd dość słabo widać je na fotografiach.

A wszystkie białe elementy, to szablony, które posłużyły do wycięcia wszystkich fragmentów przebrania. Ten, który ulokowany jest na pierwszym planie stanowi podstawę do wykonania zewnętrznych części uszek.

Przystąpmy więc do działania! Najpierw szykujemy opaskę...

... po czym przeciągamy pod nią pierwszy fragment zewnętrznych części uszek.

Układamy tam także jeden z "usztywniaczy", nakładamy klej na gorąco...

... i scalamy obie połówki, delikatnie je dociskając.

W analogiczny sposób postępujemy z drugim fragmentem uszka (tj. ponawiamy działania z etapów 3 - 5).

W dalszym przebiegu działań mocujemy wewnętrzną część uszek (tę ciemnoróżową)...

... a następnie zabieramy się za produkcję noska. W tym celu przygotowujemy gumeczkę, dwa jasnoróżowe elementy noska + dwa ciemnoróżowe nozdrza oraz "usztywniacz".

Wycinamy niewielki fragment gumki (by później można było przełożyć ją przez głowę); umieszczamy oba jej końce na jednej z połówek noska...

... i przykrywamy je  niewielkimi skrawkami filcu (należy nanieść na nie klej na gorąco i delikatnie przycisnąć).

Trzeba jeszcze przykleić drugą z połówek noska (w tym przypadku także używamy kleju na gorąco)...
Ps. Przepraszam za błąd w numeracji (!)
  
... oraz dwa ciemnoróżowe nozdrza.


A na koniec jeszcze dwa dodatkowe ujęcia "uszkowej" opaski i noska:
Strój Peppy można by wzbogacić o tiulową spódniczkę w kolorze różowym oraz świński ogonek DIY. Gdybyście wykazali spore zainteresowanie tym tematem, wówczas mogę przygotować dodatkowy wpis, w którym przedstawię, jak niniejsze elementy można samodzielnie stworzyć ;)
Komentarze

 1. Ja nie chcę być świnką tylko...księżniczką :D
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma sprawy, księżniczkowa korona też pojawi się na blogu ;) :)

   Usuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć