Kartka okolicznościowa w kształcie doniczki


W marcu bieżącego roku jedna z czytelniczek bloga, o imieniu Paulina, zwróciła się do mnie z prośbą o zamieszczenie instrukcji wykonania karteczki okolicznościowej o tematyce urodzinowej. Niestety z uwagi na moją aktualną sytuację życiową zabrałam się za to dopiero teraz, jakkolwiek ufam, że pomysł się spodoba i spotka się z Waszym uznaniem ;) 

Taką karteczkę można właściwie wykorzystać przy wielu okazjach: urodzinach, imieninach, Dniu Matki, Dniu Ojca, czy też Dniu Babci i Dziadka. Co prawda proces jej tworzenia jest nieco żmudny (najwięcej czasu traci się podczas przyszywania guziczków), jakkolwiek wysiłek jest wart zachodu :) 

Potrzebne materiały:
- blok techniczny z kolorowymi kartkami;
- nożyczki;
- klej/taśma dwustronnie klejąca;
- linijka;
- ołówek;
- gumka do mazania;
- różnokolorowe guziki (małe i duże);
- igła i nitka;
- ewentualnie wstążka materiałowa/plastikowa.

Sposób wykonania:
Jako że karteczka ma przypominać doniczkę wypełnioną kwiatkami, toteż najpierw należy narysować jej kształt. Można wykonać to na papierze rysunkowym a następnie wyciąć, co posłuży nam jako gotowy szablon bądź też naszkicować doniczkę bezpośrednio na papierze technicznym. Ja wybrałam opcję nr 1. 

Bierzemy jedną z kolorowych kartek technicznych (ja użyłam granatowej) i składamy ją na pół (nie pokazałam tego na zdjęciu, ale koniecznie wykonajcie ową czynność).

Przygotowujemy szablon donicy,...

... układamy go na złożonej na pół kartce papieru (tutaj: granatowej) i odrysowujemy kontury.

Następnie wycinamy naszą donicę (dzięki złożeniu kartki na pół, uzyskaliśmy 2 takie same elementy).

Przygotowujemy kolejną kartkę techniczną (ja wybrałam kolor niebieski), składamy ją na pół i działamy tak samo jak wyżej, to jest układamy na niej szablon kolejnego składnika donicy (uprzednio narysowanego i wyciętego), odrysowujemy jego kontury... 

... i wycinamy, uzyskując w efekcie 2 takie same prostokątne elementy (na zdjęciu 6 tego nie widać, bowiem są one ułożone jedno na drugim).

Z kolejnej kartki technicznej wycinamy fragment mający wymiar 8x15cm. 

Teraz bierzemy elementy donicy, które zostały wycięte jako pierwsze (tj. w etapie 4). Na zdjęciu nr 8 oznaczono je jako "a" i "b". 

Chwytamy więc element dolny, tzn. "b" i smarujemy go klejem we wskazanych na fotografii 9 miejscach (należy nałożyć go mniej więcej na szerokość ok. 0,5 cm). 

Teraz bierzemy drugi ze składników (to jest "a") i nakładamy go na posmarowaną klejem część "b". Kiedy zaś oba elementy się ze sobą scalą, nanosimy klej na górną część donicy (mniej więcej na ok. 1 - 1,5 cm)... 

... i przyklejamy w owo miejsce jeden z prostokątnych elementów donicy, który został wycięty w etapie 6.

Odwracamy naszą konstrukcję na drugą stronę i podobnie jak w etapie 10 smarujemy klejem górną część donicy. Co prawda nie zaznaczyłam tego na fotografii, ale klej można nanieść również na wystającą prawą i lewą krawędź prostokąta przyklejonego w etapie 11. 

Nakładamy więc drugi z prostokątów i czekamy, aż wszystko się ze sobą scali,...
... dzięki czemu będziemy mogli później otworzyć naszą doniczkę.

W dalszym przebiegu działań przygotowujemy wycięty w etapie 7 prostokąt, po czym  (licząc od części górnej) dzielimy go na dwie części, z których pierwsza winna mieć 5,5 cm wysokości (za pomocą linijki i ołówka rysujemy linię graniczną).

Następnie wkładamy naszą karteczkę w kieszonkę doniczki w taki sposób, by zaznaczona w etapie 14 linia graniczna  stykała się z górną częścią donicy (innymi słowy, żółta kartka winna wystawać ponad donicę na ok. 5,5 cm).

Przystępujemy więc do dalszych działań, które będą się koncentrować na  stworzeniu, a następnie przymocowaniu kwiatków do prostokątnej kartki papieru w kolorze żółtym. Ja zrobiłam sobie zawczasu szablony, lecz jeśli nie odpowiada Wam taka forma, możecie rysować owe elementy bezpośrednio na kolorowych kartkach. 
 UWAGA!!!
Kwiatki należy również wycinać parzyście, toteż nie zapomnijcie proszę o złożeniu karteczki na pół. Dopiero po tym zabiegu możecie przejść do dalszych czynności. 

Kiedy zaś wszystkie kwiaty będą już gotowe, możemy umieszczać je stopniowo na naszej kartce. Nakładamy więc pierwsze dwa parzyste elementy (z jednej i drugiej strony żółtej kartki)...

... na ich środku kładziemy guziczek, po czym przyszywamy je jednocześnie za pomocą igły i nitki.
 W analogiczny sposób przyszywamy pozostałe kwiatki (z obu stron rzecz jasna). Te pary kwiatków, które stykają się ze sobą w części zewnętrznej, można delikatnie podkleić, choć nie jest to obowiązkowe.

A rezultatem powyższych działań będzie taki oto widok (patrz: fot. 19).

Jako że w niektórych miejscach może być widać prześwity żółtego papieru, toteż warto to jakoś zakamuflować,  przyklejając tam np. listki,...

...które będą się prezentować następująco (zobacz: zdjęcie 21 - część przednia kartki, zdjęcie 21a - część tylna kartki ).


Aby karteczka nabrała swoistego charakteru, można ją jakoś dodatkowo przystroić. Ja np. ozdobiłam samą donicę, mocując na niej: koronkę, wstążkę materiałową (zawiązaną w kokardkę) oraz mini - różyczkę z bibuły marszczonej (instrukcję na jej utworzenie znajdziecie TU),...

... a na samym końcu dołączyłam jeszcze bilecik, na którym można napisać, do kogo taka karteczka jest właściwie kierowana ("Dla Mamy", "Dla Taty", "Dla Ciebie w dniu urodzin", itp.). Taki napis możecie wykonać własnoręcznie, bądź też pójść na łatwiznę, to jest go po prostu wydrukować i później tylko przykleić.

A tak prezentuje się doniczkowa kartka w całej okazałości:Oczywiście wszelkie życzenia należy zamieścić na wyjmowanej, żółtej karteczce (możecie napisać je samodzielnie, bądź też przykleić karteczkę z gotowym już tekstem - ten wybór pozostawiam już Wam) ;)

Komentarze

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć