wtorek, 14 maja 2013

Karteczka z okazji Dnia Matki


Uwaga najmłodsi czytelnicy bloga i drogie panie przedszkolanki! Dzisiejszy wpis został stworzony specjalnie z myślą o Was! Piękna, efektowna, a zarazem niezwykle prosta w wykonaniu karteczka, która może stać się wspaniałym prezentem z okazji Dnia Matki. Jeśli więc szukacie ciekawego pomysłu na celebrację niniejszej okazji, koniecznie zapoznajcie się z zamieszczoną poniżej fotorelacją ;)

Kartka, którą dziś Wam proponuję może z powodzeniem wykonać nawet dziecko w wieku przedszkolnym (oczywiście pod odpowiednim kierunkiem nauczyciela, rodzica czy innej osoby dorosłej), które nie dość że rozwija się twórczo w aspekcie plastycznym, to w dodatku ćwiczy sprawność manualną i koncentrację uwagi, co jest niezwykle kluczowe dla jego pełnego rozwoju. Z tych też powodów myślę, że warto zaangażować takie maluszki do niniejszej pracy. Wynikną z tego same plusy. Dzieci będą miały satysfakcję z własnej działalności, rozwiną określone predyspozycje, przygotują fantastyczny prezent dla swych rodzicielek, zaś nauczycielki przeprowadzą niebanalne zajęcia artystyczne i nie będą musiały samodzielnie tworzyć kartek dla mam (co często ma miejsce w przedszkolach).

Co ciekawe, taką dekorację można wykorzystać w dwojaki sposób: jako kartkę okolicznościową bądź też bilecik prezentowy (lecz gdyby się jeszcze dokładniej zastanowić, z pewnością pojawiły by się nowe zastosowania). Nie mniej jest ona na tyle urocza, iż z pewnością sprawi radość osobie, która ją otrzyma.

Potrzebne materiały:
- szablon serca (instrukcję, jak należy go wykonać znajdziecie TU);
- kartka z kolorowego bloku technicznego (ja użyłam kwadratowej, o bokach równych 6 cm, lecz równie dobrze można użyć prostokątnej. Papier ten winien być jednak na tyle duży, by zmieściło się na nim wycięte serduszko. Innymi słowy wymiar kartki jest ściśle zależny od wielkości szablonu). Ja użyłam koloru niebieskiego.
- prostokątna kartka z kolorowego bloku technicznego o ciemniejszym zabarwieniu niż w/w (ja wykorzystałam odcień granatu). Wymiar niniejszej karteczki jest ściśle uzależniony od wielkości wyżej wspomnianej kartki (tu: o barwie niebieskiej). Winna być ona bowiem od niej o 0,5 cm większa, czyli jej boki powinny wynosić 6,5x6,5 cm, a że potrzebujemy karteczki, którą będzie można złożyć na pół, toteż jeden bok liczymy podwójnie (6,5*2=13 cm). Ostatecznie musimy więc wyciąć prostokąt o wymiarach 6,5x13cm.
Wiem, że opis jest dość zawiły, ale nie potrafiłam tego jaśniej sprecyzować. Ale spokojnie, w praktyce okaże się to prostsze niż myślicie ;)
- taśma dwustronnie klejąca/klej - najlepiej w sztyfcie;
- igła z dużym oczkiem (z ostrą końcówką + dodatkowo, jeśli niniejsze działania wykonują dzieci, konieczna będzie igła z zaokrągloną końcówką - sama taką posiadam, więc myślę że jest ogólnodostępna);
- wełna/mulina/grubszy kordonek;
- ołówek;
- linijka;
- gumka do mazania;
- ewentualnie dziurkacz i jakaś kolorowa wstążeczka (jeśli planujemy wykonać bilecik prezentowy).

Sposób wykonania:

Przygotowujemy pierwszą z karteczek (tę mniejszą)...

... oraz gotowy już szablon serca.

Następnie układamy nasze serduszko na owej karteczce mniej więcej na środku...

... i odrysowujemy jego kontury za pomocą ołówka, co po realizacji niniejszej czynności będzie wyglądać dokładnie tak (patrz: zdjęcie powyżej).

Teraz we wnętrzu naszkicowanego serca należy narysować linie (w odległości mniej więcej  2 mm od siebie)...

... co będzie prezentować się tak, jak na fotografii 6.

W dalszym przebiegu działań bierzemy do ręki igłę (z ostrą końcówką) i robimy dziurki na całym obwodzie serca (w miejscach, w których linie stykają się z krawędzią serduszka). Na zdjęciu nr 7 widać proces produkcji jednej z dziureczek...

UWAGA!!! 
Jeśli pracę tę wykonują małe dzieci, wówczas warto uprzednio samemu zrobić wszystkie dziurki. Proces ten jest bowiem dość niebezpieczny chociażby ze względu na duże ryzyko pokłucia. W takim układzie należy przejść do etapu 10.

... tu zaś drugiej, leżącej naprzeciwko. 

Ostatecznie powinniśmy uzyskać parzystą ilość dziurek.
Zanim zaczniemy realizować działania związane z przewlekaniem wełny przez utworzone otwory, powinniśmy wymazać gumką wszystkie ślady ołówka.

Dopiero teraz przechodzimy do meritum sprawy i nawlekamy na igłę (z zaokrągloną końcówką - w przypadku małych uczestników zabawy) wełnę/kordonek/mulinę, pamiętając o zrobieniu na jej końcu supełka...

... po czym wbijamy się w utworzone uprzednio dziureczki - najpierw w jedną...

... a następnie w tę leżącą naprzeciwko.

Dzięki niniejszemu zabiegowi połączyliśmy dwa otwory, co doprowadziło w efekcie do utworzenia z wełny linii prostej.
W taki sam sposób należy scalać pozostałe dziurki.

Aby jednak wszystko poszło sprawnie należy odwrócić naszą kartkę na drugą stronę, po czym  wbić się igłą w otworek znajdujący się powyżej...

... i przewlec przez niego wełnę. Ponownie połączyliśmy dwa punkty.

Odwracamy więc pracę na drugą stronę...
... i działamy w analogiczny sposób, jak wyżej (tj. jak w etapie 11 - 16)...

... otrzymując takie oto pięknie wypełnione wełną serce (zobacz: fot. 17 i 17a).

Zanim odetniemy wełnę, warto zrobić uprzednio supełek, co zapobiegnie jej wysuwaniu się z utworzonych otworów. 

Kolejny raz odwracamy całą konstrukcję na drugą (tj. lewą) stronę i przyklejamy na jej brzegach taśmę dwustronnie klejącą (bądź smarujemy ją klejem).

Przyszedł czas na stworzenie karteczki. Dlatego przygotowujemy drugi z kartoników (w tym przypadku granatowy),...

... składamy go na pół,...

... oraz przyklejamy na niego kwadracik z serduszkiem.

GOTOWE!!!! :)
Jeśli chcecie, możecie bez problemu wykonać takie serduszko w większym formacie. Powstanie z tego wtedy piękna kartka okolicznościowa. Co prawda w takim mini wymiarze jest również interesująca, jakkolwiek wszystko odbywa się wedle uznania :) \

Z kolei, gdy planujecie przerobić ową karteczkę na karnecik upominkowy, wówczas za pomocą dziurkacza zróbcie otwór w lewym górnym rogu, po czym przewleczcie przez niego kawałek wstążeczki (materiałowej bądź plastikowej).

A moje serduszkowe karteczki prezentują się tak:








4 komentarze:

 1. piękne, ale można zrobić też inne kształty zrobić tym sposobem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej :) Co więcej można użyć co najmniej kilku kolorów :)

   Usuń
 2. Dziękuję za zamieszczenie tego wpisu.:) Kartka jest wspaniała i prawdopodobnie zrobię taką własnoręcznie :) Mam jednak pytanie. Ile będę potrzebować tej wełny czy muliny żeby starczyło na całe serduszko? Myślę, że wezmę takie wymiary jakie są tu, ale nie jestem pewna co do długości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ bardzo proszę :) Cieszę się, że zamierzasz ją sobie wyprodukować :) Jeśli chodzi o długość wełny, to myślę, że 1 - 1,5 metra spokojnie powinno Tobie wystarczyć (zapewne jeszcze sporo tego zostanie, ale wiadomo, że lepiej, by było więcej aniżeli mniej ;)) :) :)

   Usuń