czwartek, 14 marca 2013

Czterolistna koniczyna origami


Komu spośród Was udało się kiedyś znaleźć czterolistną koniczynkę? Bo ja z czystym sumieniem mogę zaliczyć się do grona tych szczęśliwców :) Co prawda miało to miejsce wieki temu (gdy byłam jeszcze małą dziewczynką) i było efektem zamierzonych poszukiwań (potrafiliśmy wraz z przyjaciółmi spędzać niezliczoną ilość godzin na łące bawiąc się w poszukiwaczy skarbu - czterolistnej koniczyny), ale najważniejsze jest to, iż ostatecznie udało mi się osiągnąć upragniony cel :) Szczęściu bowiem, jak wiadomo, trzeba niekiedy pomóc ;)

W każdym razie moje zdobycze wędrowały prosto między stronice jakiejś grubej książki... i właściwie szybko o nich zapominałam. Ale ma to też swoje dobre strony... Kiedy po wielu latach sięgnęłam po moją pierwszą samodzielnie przeczytaną książkę ("Piotruś Pierwszak") ot tak po prostu, by wrócić na moment pamięcią do dziecięcych lat, odnalazłam na jednej ze stron wysuszoną i dość sporą czterolistną koniczynkę :) Nawet sobie nie wyobrażacie, jak zrobiło mi się ciepło na sercu :) Niestety, mimo dogodnych warunków, w jakich ją przechowywałam, wyraźnie się nadkruszyła... ale, ale... przeniosłam ją w inne miejsce i w danej chwili bezpiecznie tam spoczywa :)

Teraz jestem już za stara na to, by "szukać szczęścia wśród traw" :P, poza tym mamy jeszcze zimę... więc zdecydowałam się zrobić taką koniczynkę z papieru  i Was również (jeśli chcecie złapać odrobinę szczęścia) zachęcam do sprawienia sobie takiej fajnej dekoracji ;) ;) :)

Tak w ramach ciekawostki, to już za trzy dni (tj. 17 marca) przypada Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii, który (zgodnie z głoszoną legendą) poprzez trójlistną koniczynę wytłumaczył Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej. Niniejsza koniczyna stała się później symbolem owego Dnia. Co więcej, zgodnie z irlandzkimi wierzeniami, jeśli w ciągu tego dnia odnajdzie się czterolistną koniczynę, w następnym roku nie opuści nas szczęście. A wiecie, że w Polsce również odbywają się coroczne happeningi z okazji niniejszego święta? Fajna sprawa, nieprawdaż?

Dlatego na daną chwilę możecie nauczyć się tworzyć koniczynę z czterema płatkami, zaś już niedługo pokażę Wam wersję trójlistkową :)

Potrzebne materiały:
- 4 kwadraty wycięte z bloku rysunkowego (ich wymiar jest zależny od tego, jak dużą koniczynkę chcemy otrzymać. Na ukazanym tu przykładzie boki kwadratu mają długość równą 9 cm);
- klej w sztyfcie.

Sposób wykonania:
Koniczyna, którą widzicie na zdjęciu głównym składa się z czterech modułów, będących nie czym innym jak serduszkową zakładką do książki, którą prezentowałam Wam ponad miesiąc temu (patrz: Serce origami - zakładka do książki). Dlatego w celu stworzenia koniczynki origami musimy powrócić do niniejszego wpisu i wykonać wszystkie zawarte tam instrukcje (tj. od etapu 1 do 25). Należy wyprodukować łącznie 4 takie zakładki,...

... które będą wyglądać tak (zobacz: fotografia 1).

Bierzemy pierwszą z nich,...

... a następnie drugą (układamy ją tak, jak widać to na zdjęciu powyżej)...

... po czym je ze sobą łączymy.

W taki sam sposób, jak wyżej dokładamy trzecie serduszko...

... potem bierzemy czwarte...

... i wsuwamy je w wolną przestrzeń (patrz: zdjęcie 7).

Cała konstrukcja nie jest jeszcze stabilna i przy najmniejszym ruchu nam się rozpadnie. W związku z tym musimy połączyć wszystkie jej elementy klejem (najlepiej w sztyfcie)...

... co pozwoli na uzyskanie pięknej, czterolistnej koniczyny, którą będzie można swobodnie manipulować :)

Zobaczcie, a nie pożałujecie... Czterolistne koniczyny prezentują się znakomicie (spodobały się nawet mojemu mężowi ;)):

14 komentarzy:

 1. I 4-listną, i 5-listną, i 6-listną, i 7-listną i nawet 10-listną. Na łące za domem miałam całą kępkę takich mutantów ;) Taką jedną szczególną. Tylko brać i wybierać. Niestety ktoś ją kiedyś zaorał i już nie odrosła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to jakiś ewenement chyba :P He he :D Pozazdrościć takich zdobyczy :D Szkoda, że nie uwieczniłaś tego na zdjęciach albo nie zachowałaś kilku egzemplarzy :P

   Usuń
  2. WOW...Śliczne przyda się na zrobienie gazetki szkolnej na św. Patryka

   Usuń
 2. Śliczna, :) zrobiłam sobie jedną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadowolona z własnego dzieła? ;)

   Usuń
 3. Super, skorzystam, uwielbiam takie robótki :)
  Zakładkę już zrobiłam, teraz będę robiła kartki z koniczynką.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Alicja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) To tak, jak i ja ;) A którą z zakładek? I jestem ciekawa Twoich karteczek, bo sama takich jeszcze nie wyprodukowałam. Może kiedyś ;) Pozdrawiam również :)

   Usuń
 4. Koniczynka jest prześliczna. Zrobiłam taką z papieru w kolorze kremowego różu i udekorowałam nią pudełko na pachnące świeczki. Pudełko z organizerem rzecz jasna też zrobione techniką origami ;)

  http://i48.tinypic.com/2hxoobs.jpg - tutaj już końcowy efekt

  Dziękuję za pomysł!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Koniczynka wraz z pudełeczkiem prezentują się naprawdę świetnie :) Wspaniałe wykonanie :) Gratuluję zmysłu estetycznego :) :) :)


   Usuń
 5. Najpierw się zachwyciłam, później pomyślałam, że spróbuje sama coś takiego zrobić, chociaż prace manualne nie są moją mocną stroną:(, a poza tym siostra kiedyś miała książkę o składaniu origami i stwierdziła, że to strasznie trudne jest!, ale się zawzięłam! Potem, z niemałym trudem, zdobyłam potrzebne przybory (20-kilometrowa wycieczka rowerowa do miasta!:), po czym się przestraszyłam gdy zobaczyłam te 25 kroków do zrobienia 1 części koniczynki! Ale nie poddałam się i zaczęłam działać! Poszło w miarę sprawnie, ku mojemu największemu zdumieniu! Przy drugim serduszku stwierdziłam, że to nie jest takie trudne, a 3 i 4 wykonałam już w pełni samodzielnie, bez podglądania instrukcji!:) Teraz mam piękną czterolistną koniczynkę, którą sprezentuję swojemu chłopakowi jako amulet na szczęście:) I jeszcze pójdę pochwalić się nowymi umiejętnościami do siostry i namówię siostrzenicę do spróbowania zrobienia podobnej!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow! Gratuluję wytrwałości! :) Jesteś doskonałym przykładem na to, że dla chcącego nic trudnego ;) Bo wiele projektów tylko z pozoru wydaje się być trudnymi do wykonania ;) Super! Brawo! :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Supcio :)
  Musze jeszcze skleić i koniec
  Tak to bardzo ładna :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam :D Skorzystałam z kursu na zrobienie serduszka i koniczynki, dziękuję :D
  Zrobię jeszcze kilka różnokolorowych i dołożę do swoich choinkowych ozdóbek :D
  Efekty mojej próby można zobaczyć tutaj : http://swiatmarzenkrystyny.blogspot.com/2014/11/origami.html pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co :) Widziałam i bardzo mi się podoba Twoje dzieło :)

   Usuń