Kurczaczek ukryty w papierowym jajku - praca plastyczna

 

Zdaję sobie sprawę, że Święta Wielkanocne już za nami, ale mimo to chciałabym pokazać Wam genialną pracę, którą zrealizowałam ze swoimi przedszkolakami w ramach realizacji projektu skupiającego się wokół tematyki związanej z jajkiem. Dlatego też, na potrzeby stworzenia dzisiejszego wpisu, przygotowałam stosowną fotorelację, byście wiedzieli, jak przebiega cały proces produkcji widocznego tu kurczaczka, ukrytego w papierowym jajku.

Aktywność ta bardzo mocno zaangażowała dzieci i wyraźnie im się spodobała - i mam tu na myśli nie tylko sam proces malowania, ale również dalsze etapy pracy. Wspólnymi siłami wykonaliśmy bowiem pracę zbiorową, także każdy przedszkolak miał swój udział w jej tworzeniu: jedni przyklejali oczy, inni dziób czy łapki, a jeszcze inni uwalniali kurczaczka ze skorupki. Przy produkcji wersji typu maxi, polecam wykorzystać szary papier, który doskonale sprawdzi się jako skorupka jajka - genialnie się go później rozdziera.

Potrzebne materiały:
WERSJA MINI:
- biała kartka rysunkowa/techniczna w formacie A4;
- ołówek;
- żółta farba temperowa/plakatowa;
- widelec;
- nożyczki;
- dziurkacz;
- pomarańczowa kartka techniczna (wystarczy niewielki skrawek);
- kartka rysunkowa w kolorze beżowym/jasnożółtym/ew. szary papier;
- klej w sztyfcie.

WERSJA MAXI:
- brystol w jasnym odcieniu (beż lub biel);
- ołówek;
- pomarańczowa kartka techniczna;
- żółta farba temperowa/plakatowa;
- widelec;
- nożyczki;
- klej w sztyfcie;
- szary papier.

Sposób wykonania:

Poniższa instrukcja koncentruje się na powstawaniu wersji mini, na samym końcu zaś zaprezentowałam, jak wygląda taka praca w dużo większym rozmiarze, której autorami są moi wychowankowie ;)

Kartkę rysunkową układamy pionowo...

... i szkicujemy na niej jajko.

Dalej, przygotowujemy widelec oraz żółtą farbę...

... i za pomocą wspomnianego widelca, rozprowadzamy ją po całej powierzchni jaja (starając się nie wychodzić poza wyznaczoną ołówkiem granicę).

W kolejnym etapie wycinamy kółka, z których powstaną oczy: największe białe, średnie w kolorze czarnym i najmniejsze - białe (wycięte dziurkaczem)...

... i je ze sobą scalamy.

Z pomarańczowej kartki technicznej wycinamy dziób (patrz: zdjęcie 7 i 7a).


A kiedy wspomniane części składowe będą już gotowe, wówczas mocujemy je na naszym kurczaczku.

W dalszym przebiegu działań wycinamy (z beżowej kartki rysunkowej) kształt  jajka (ważne, by było ono nieco większe niż to, z którego powstał kurczak). Całe obrzeże niniejszego owalu smarujemy klejem w sztyfcie...

... i umieszczamy na naszym obrazku.

Później, za pomocą nożyczek, tworzymy w jajku małą dziurkę (mniej więcej na wysokości dzióbka)... 

... i poszerzamy ją, rozdzierając bardzo ostrożnie papier, odsłaniając tym samym "lico" ptaszka. Niepotrzebne skrawki odrywamy i pozostawiamy...... bowiem będą one pełniły rolę skorupek - przyklejamy je w dolnej części kartki (tuż pod jajkiem).

Mój kurczaczek wygląda tak:
Natomiast praca moich przedszkolaków jest zaprezentowana na poniższych zdjęciach:


Proces tworzenia kurczaczka...

A tu efekt końcowy (tak, jak wspomniałam na początku, do stworzenia jajka wykorzystałam szary papier, który świetnie sprawdził się w tej roli):I co myślicie o naszej pracy? ;)


Komentarze

  1. Praca plastyczna jest ciekawym rozwiązaniem i bez dużych nakładów. Moja wnuczka dobrze sobie poradziła z wykonaniem tej pracy. Jest 6 - cio latkiem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło mi to czytać :) Bardzo się cieszę :) Pozdrawiam Was obie :)

      Usuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć