Kartka wielkanocna z barankiem


Wielkanoc w tym roku przypada wyjątkowo wcześnie (bo już pod koniec marca). Czas więc najwyższy pomyśleć o wysłaniu kartek do rodziny, przyjaciół czy znajomych. Zanim jednak zdecydujecie się kupić jakiegoś "gotowca", spróbujcie stworzyć taką kartkę samodzielnie. Co prawda zadanie to jest dość czasochłonne, to jednak efekt końcowy rekompensuje wszystko ;)
Być może sama nie zdecydowałabym się na wyprodukowanie takiej karteczki (bowiem zajęć mi nie brakuje, a czasu niestety nie przybywa), ale kilka dni temu jedna z osób odwiedzających bloga zgłosiła się do mnie z prośbą o zamieszczenie instrukcji tworzenia niniejszego gadżetu. Także bardzo proszę: prośba została spełniona... Późno, bo późno, ale na to już niestety nie mam za bardzo wpływu :/

Od razu pragnę Was przeprosić za jakość zdjęć. Fotorelację przygotowywałam w późnych godzinach wieczornych, przez co zdjęcia straciły dość mocno na jakości. Może to dość znacząco wpłynąć na odbiór samej kartki, jednak pragnę Wam zagwarantować, że w rzeczywistości wygląda po stokroć lepiej.

Ps. Karteczka (zgodnie z prośbą) miała nawiązywać do tematyki religijnej. Zdecydowałam się więc umieścić na niej baranka wielkanocnego z czerwoną chorągiewką, co jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa.

Potrzebne materiały:
- kartka z kolorowego bloku rysunkowego w formacie A5 (ja wybrałam kolor ciemnozielony);
- kartka z kolorowego bloku technicznego o wymiarach 10x15cm (najlepiej w kolorze zbliżonym do kartki A5. Przykładowo, jeśli papier "główny" ma barwę ciemnozieloną, warto by wykorzystać odcień jasnozielony);
- kartka z bloku rysunkowego (tj. biała);
- kartka z bloku technicznego w kolorze kremowym/ecru (niezbędna do stworzenia elementów dodatkowych);
- kartka z bloku rysunkowego w kolorze czerwonym;
- kartka z bloku technicznego/rysunkowego w kolorze żółtym;
- ołówek;
- linijka;
- gumka do mazania;
- nożyczki;
- klej w sztyfcie;
- klej płynny (np. tzw. "biały");
- czarny cienkopis;
- spinka do włosów typu "wsuwka"/nawijak (igła) do quillingu;
- 2 wykałaczki;
- nożyk (np. do tapet);
- bibuła marszczona w kolorze czarnym/brązowym (ewentualnie zamiast tego - farby akrylowe/plakatowe w tych samych kolorach);
- wstążka;
- dodatkowe elementy zdobnicze, które znajdą się na kartce (tu inwencję chciałabym jednak pozostawić Wam).

Sposób wykonania:

Część I
Przygotowanie podstawy pod kartkę

Przygotowujemy papier A5 (składamy go na pół, jak widać to na zdjęciu powyżej).

Następnie przygotowujemy kolejną kartkę z bloku technicznego (tę mniejszą)...

... i szkicujemy na niej owal (patrz: fot. 3).


Część II
Przygotowanie zdobników
Potrzebne będą:
- 0,5cm paski papieru wycięte z bloku rysunkowego (w ilości: 20 - 28);
- nożyczki;
- klej w sztyfcie;
- wsuwka do włosów/nawijak do quillingu. 

Zdobniki, które będziemy za chwilkę wykonywać tworzy się techniką quillingu (której de facto zostanie poświęcony wkrótce oddzielny post). Należy wyprodukować ich co najmniej 10 - 14. Do stworzenia pojedynczego modułu potrzebujemy 2 paski papieru, które wycinamy z bloku rysunkowego (do wykonania wszystkich zdobników wykorzystamy więc 20 - 28 takich pasków).

Przygotowujemy 2 paseczki,...

... składamy je razem,...

... po czym delikatnie nacinamy je nożyczkami...

... co czynimy na całej ich długości.

Następnie bierzemy wsuwkę bądź (jeśli ktoś posiada) igłę/nawijak do qullingu,...

... umieszczamy ją na jednym z końców naszych pasków...

... i ostrożnie zwijamy, smarując końcówki klejem w sztyfcie (by nasz "zawijas" się nie rozwinął)...

Następnie nadajemy naszemu zdobnikowi odpowiedni kształt poprzez "nastroszenie"/"rozwinięcie" wykonanych uprzednio nacięć...

... co da nam w efekcie taką oto ozdóbkę (patrz: fotografia 12).

Tu zaś mamy już wszystkie potrzebne elementy


Część III
Wykonanie baranka

Niniejsza część pracy będzie poświęcona przyklejaniu na kartce zdobników wyprodukowanych w Części II, dzięki czemu uzyskamy tułów naszej głównej postaci - tj. baranka.

Potrzebne będą:
- gotowe zdobniki;
- klej płynny (np. "biały");
- klej w sztyfcie;
- kartka z bloku technicznego w kolorze kremowym/ecru;
- ołówek;
- gumka do mazania;
- cienkopis;
+ ewentualnie dodatkowe materiały (gdybyśmy zdecydowali się jakoś inaczej ozdobić naszego baranka).


Przygotowujemy kartkę, na której w etapie 3 naszkicowaliśmy owal.

Tworzenie tułowia baranka opiera się na przyklejaniu okrągłych zdobników wewnątrz owalu za pomocą kleju płynnego (najlepiej białego). Zauważcie, że znajdują się one blisko siebie - są niejako dość mocno do siebie przyciśnięte. Musimy więc starać się mocować je w taki sposób, by pomiędzy nimi było jak najmniej wolnej przestrzeni. 

Kiedy już zapełnimy całą wolną przestrzeń, otrzymamy taki oto tułów baranka (zobacz: zdjęcie 16 i 16a). 

Dalej, przechodzimy do stworzenia elementów dodatkowych w postaci: głowy i nóg, przy czym poniżej przedstawiłam Wam wersję uproszczoną wykonania głowy baranka. Zależało mi bowiem na tym, by każdy  z Was mógł ją bez problemu wykonać. Muszę od razu się z czegoś wytłumaczyć. Mianowicie po tym jak zrobiłam już całą kartkę, zdecydowałam się nieco zmodyfikować swój pierwotny pomysł (dotyczący kształtu głowy baranka) i ostatecznie powstało coś zupełnie innego (co zresztą możecie podziwiać na zdjęciu głównym). Jeśli więc będzie Wam bardzo mocno zależało na poznaniu sposobu wykonania "zmienionej głowy", to odzywajcie się w komentarzach (nie pstrykałam już bowiem dodatkowych zdjęć, bo po prostu nie było już na to czasu). 
W każdym razie głowę i nóżki naszego baranka należy wyciąć z bloku technicznego w kolorze kremowym/ecru. 

Tutaj widzicie pierwszą wersję głowy jeszcze bez dodatkowych elementów w postaci oczu, nosa i buźki (jest ona na tyle prosta w wykonaniu, że możecie zrobić ją samodzielnie).

Tu zaś została wzbogacona o w/w składniki (przy czym nos wycięłam z bloku technicznego w kolorze różowym i przykleiłam we wskazane miejsce, a pozostałe elementy narysowałam czarnym cienkopisem).

Z tego samego materiału co głowa, powstały również 4 nogi.

Wszystkie przygotowane wcześniej części należy ostatecznie umieścić na kartce (najlepiej przykleić je klejem w sztyfcie, gdyż nie pozostawia on żadnych śladów i odbarwień).

Część IV
Wyprodukowanie chorągiewki 

Bardzo ważnym komponentem kartki jest również czerwona chorągiewka z żółtym krzyżem.

Do jej wyprodukowania potrzebne będą:
- dwie wykałaczki;
- bibuła marszczona w kolorze czarnym/brązowym (ewentualnie zamiast tego - farby akrylowe/plakatowe w tych samych kolorach);
- nożyk (np. do tapet);
- klej w sztyfcie;
- kartka z bloku rysunkowego w kolorze czerwonym;
- ołówek;
- linijka;
- kartka z bloku rysunkowego/technicznego w kolorze żółtym.

Początkowo przygotowujemy dwie wykałaczki,...

... przy czym jedną z nich ucinamy, pozostawiając jedynie 2cm kawałek.
Nie wykonywałam tu dodatkowych fotografii, bowiem uznałam to za zbędne. Wyjaśnię Wam więc wszystko pisemnie.
Niniejszą wykałaczkę należy uciąć za pomocą nożyka (np. takiego do tapet), jakkolwiek UWAGA!!!!  Jeśli jesteście jeszcze dziećmi, poproście o pomoc kogoś dorosłego. W żadnym wypadku nie róbcie tego same, bowiem możecie zrobić sobie krzywdę!!!!!
Początkowo przystawcie do niniejszej wykałaczki linijkę i wymierzcie pożądaną długość (tj. 2 cm), a dopiero później przystąpcie do działań koncentrujących się na ucięciu zbędnych fragmentów. 

Dalej, przygotowujemy dodatkowo klej w sztyfcie oraz pasek wycięty z czarnej (może być też z brązowej) bibuły marszczonej.

Następnie przechodzimy do owijania obu wykałaczek niniejszym paseczkiem bądź też (w przypadku braku posiadania bibuły) malowania ich farbą.

W dalszej kolejności przygotowujemy karteczkę w kolorze czerwonym (może być niewielka, np. mająca wymiary 7x7cm),...

... składamy ją na pół...

... po czym szkicujemy na niej kształt chorągiewki (przy czym wyznacznikiem jej szerokości  jest mniejsza wykałaczka. Jak widać na zdjęciu powyżej przykładamy ją w górnej części kartki)...

... co po realizacji tej czynności będzie wyglądać dokładnie tak (zobacz: zdjęcie 28)...

... zaś po wycięciu jej nożyczkami tak (patrz: fot. 29).
 Na chorągiewce należy umieścić jeszcze krzyż. Można go narysować (np. kredką, farbą) lub (jak ja) wyciąć z bloku technicznego/ rysunkowego w kolorze żółtym..

... a następnie przykleić (z użyciem kleju w sztyfcie) na naszej konstrukcji.
 Przechodzimy więc do dalszych działań, które będą się koncentrować na przymocowaniu go naszej chorągiewki dwóch wykałaczek.

W związku z powyższym najpierw otwieramy naszą chorągiewkę,...

... smarujemy jej środek klejem (w sztyfcie), układamy w niniejsze miejsce mniejszą wykałaczkę, po czym ponownie używamy kleju - lecz tym razem nanosimy go na całą powierzchnię dolnej części...

... i ostatecznie wszystko zamykamy, spajając w ten sposób obie połówki .

Później odwracamy chorągiewkę na drugą stronę...

... smarujemy klejem jej środkową powierzchnię i umieszczamy w owo miejsce dłuższą wykałaczkę.

A tak właśnie prezentuje się nasza praca po realizacji opisanych wyżej działań.

Chorągiewkę wraz z patyczkiem umieszczamy na kartce z gotową owcą. Wystarczy go wetknąć pomiędzy białe "zdobniki". Czasami będzie istniała potrzeba przycięcia wykałaczki, bowiem może się ona okazać za długa. W tym przypadku należy posłużyć się również nożykiem (pamiętajcie drogie dzieci, by ponownie zwrócić się o pomoc do osób dorosłych!!!!). Patyczek winien się trzymać na tyle stabilnie, iż nie będzie konieczności przyklejania całej konstrukcji. Jeśli jednak okaże się, że mimo wszystko chorągiewka wypada, należy przymocować ją do kartki taśmą dwustronnie klejącą. 


Część V
Uzupełnienie kartki o elementy dodatkowe

Ostatnią czynnością jest przystrojenie karteczki. Nie chciałabym Wam jednak niczego narzucać. Pragnę jedynie zaproponować własne rozwiązanie, które albo Wam się spodoba albo nie. Być może macie jakieś ciekawsze pomysły, które de facto z największą przyjemnością bym poznała.

Do ozdobienia własnej kartki wykorzystałam:
- wstążkę materiałową w kolorze zielonym ("na żywo" jest ładniejsza, zdjęcia nie oddają w pełni jej uroku);
- klej w sztyfcie;
- igłę i nitkę;
- zielony koralik;
- czerwony kordonek;
- kawałek karteczki z kolorowego bloku technicznego;
- karteczkę w kolorze ecru, na której widnieje napis "Alleluja!".

Wstążka materiałowa

Przykleiłam ją w górnej części karteczki z barankiem (posłużyłam się tu klejem w sztyfcie).

Później całość przykleiłam go (za pomocą kleju w sztyfcie) do kartki głównej (Wy również, niezależnie od przyjętej strategii zdobniczej musicie wykonać niniejszą czynność).

Tutaj widać karteczkę już po scaleniu obu elementów.

Później ucięłam kolejny kawałek wstążki...

... i przykleiłam ją w miejscu widocznym na fotografii 42.

Kokarda, dzwonek, napis
jako kolejne elementy zdobnicze.

Kokardkę zrobiłam z tej samej tasiemki, którą użyłam wcześniej. Na jej środku zaś przyszyłam maleńki koralik. 
Dzwonek narysowałam, a następnie wycięłam z bloku technicznego. Do niego przykleiłam kawałek czerwonego kordonka, po czym całość umieściłam na owcy. 
Dodatkowo przygotowałam karteczkę, na której znalazł się (później dopiero) napis "Alleluja".


To właściwie wszystko. Kartka nie jest jakoś szczególnie trudna w produkcji, lecz niestety nie tworzy się jej ekspresowo. Trzeba bowiem poświęcić na jej wykonanie nieco więcej czasu. Jako że (jak wspominałam na początku) kartka ma być o tematyce ściśle religijnej, powstrzymałam się od umieszczenia na niej innych zdobników (np. w postaci kwiatków, motylków, itp.). Wy jednak macie szerokie pole do popisu i możecie stroić ją jak tylko chcecie :)

Na sam koniec zaś zamieszczam dodatkowe zdjęcia mojej pracy, choć (o czym już uprzedzałam) w realu nie ma sobie równych ;) :P A fotografie te zostały wykonane na tle pięknego obrusu z haftowanymi, wielobarwnymi kwiatami, który powstał z rąk mojej teściowej wiele lat temu :) :) :)

Komentarze

 1. Niesamowite! Na początku myślałam, że to drewniane nogi i głowa! Cudowne! #

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieki za pomysl :) kartke juz zrobilam, moze nie jest tak idealna jak Twoja ale ujdzie :p jeszcze raz bardzo dziekuje za poswiecenie czasu na kartke o ktora prosilam. Pozdrawiam , Aga :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma sprawy ;) Jeśli jeszcze nie oddałaś jej na konkurs, to zrób fotkę i prześlij na blogowego maila ;) Chętnie zobaczę, jak wygląda Twoje dziełko :D

   Usuń
 3. Jak nie zapomnę to wyślę, ale nie gawarantuje, bo ostatnio mam troszke na głowie . ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. a jak zrobić taką kartkę techniką kolażu bo nie mam jakoś pomysłu a u nas w szkole jest konkurs pracę można składać do poniedziałku.Z góry dziękuję :)
  Klaudia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta kartka jest właściwie wykonana techniką kolażu :) Wykorzystano tu: materiał (w postaci wstążki), plastikowy element (w postaci koralika), papier (blok rysunkowy i techniczny + bibułę marszczoną), nitkę, kordonek i drewno (wykałaczkę). Jeśli chcesz, możesz po prostu jakoś dodatkowo urozmaicić niniejszą pracę - przykładowo zamiast "zdobników" (zawijasów) zrób kuleczki z bibuły/bibuły marszczonej/waty, wykałaczkę pozostaw w pierwotnym stanie (tj. wcale jej nie maluj/nie owijaj bibułą marszczoną. Dzięki temu będzie wiadomo,że to rzeczywiście drewno). Nóżki baranka możesz również zrobić z wykałaczki. Chorągiewkę zaś warto wykonać z czerwonego materiału (świetnie sprawdziłby się filc, ale równie dobrze może być to inny rodzaj tkaniny), a znajdujący się na niej krzyż możesz wyszyć np. złotą/żółtą nitką. Możesz także zrobić podobną "obróżkę" z dzwoneczkiem jak ja, tyle że zamiast kordonka użyj np. cienkiego druciku, zaś sam dzwoneczek zrób załóżmy z kawałka folii aluminiowej (dzwonek może być przecież srebrny ;)). Koralik przy kokardce możesz równie dobrze zastąpić guzikiem, co na pewno będzie wyglądało równie ciekawie. Jeśli bardzo zależy Ci na jeszcze większym urozmaiceniu niniejszej kartki, możesz dorobić np. trawę (zrób ją np. z bibuły marszczonej)lub inne elementy, które tylko przyjdą Ci na myśl. Ciekawym rozwiązaniem byłoby uprzednie namalowanie (farbami czy kredkami) na tej mniejszej kartce jakiegoś tła: gór, słońca, chmur, motyli, całej łąki. Musiałabyś to jednak zrobić na samym początku, to jest przed umieszczeniem na owej kartce baranka. Myślę, że tak wzbogacona karteczka będzie prezentowała się nieziemsko i z pewnością zdobędziesz jakąś nagrodę, czego Ci z całego serca życzę :) :) Mam tylko małą prośbę - zanim Twoje dzieło powędruje na konkurs, zrób mu kilka zdjęć i prześlij na adres mailowy bloga, bym i ja mogła je zobaczyć :) Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę wspaniałej zabawy podczas tworzenia! :)

   Usuń
 5. Dziękuję a o zdjęciu chyba nie zapomnę :p
  Klaudia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam pytanie, czy moglabys powiedziec jak wykonac taka karteczke z napisem Alleluja? Najbardziej chodzi mi o napis ktory sie na niej znajduje , nie wiem czy napisalas go czy moze wydrukowalas. Prosze o jak najszybsza odpowiedz :)
  Aga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wersja wydrukowana :) Nie pamiętam tylko, jakiej dokładnie czcionki użyłam, ale w przypadku programu Microsoft Office Word masz szeroką paletę możliwości :)

   Usuń
  2. Dzieki :)

   Usuń
 7. No świetna jest:)
  Najgorsze jest nacinanie tych białych paseczków, ileż to razy ciachnęło się w połowie paska i trzeba było zaczynać od nowa :/ a 'kuleczki' i tak nie są wierną kopią tych z Twojego baranka :(
  Pozdrawiam ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, to prawda, nacinanie tych cieniutkich paseczków to baaardzo mozolna praca. Myślę, że Twoje kuleczki są równie ładne, także głowa do góry... i bez smutnych buziek! ;) ;) :)

   Usuń
 8. NIE UMIEM tego zrobić :( Tak mi się podoba... nie umiem tych kuleczek stworzyć :'(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te kuleczki tworzy się bardzo prosto. Możliwe, że w najbliższy weekend powstanie filmik ukazujący sposób produkcji takiej karteczki :)

   Usuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć