Gwiazdka Froebla


Kiedy po raz pierwszy podjęłam się zadania samodzielnego stworzenia gwiazdek Froebla, napotkałam na niemałe trudności. Opis ich wykonania, który znalazłam w jakiejś starej książce, był tak nieprecyzyjny, że wielu rzeczy musiałam się sama domyślić, a tym samym działać niejako na oślep. Ostatecznie jednak opanowałam tę sztukę do perfekcji i teraz chciałabym wykorzystać zdobytą na tym polu wiedzę, przedstawiając Wam bardzo szczegółową instrukcję objaśniającą każdy pojedynczy etap tworzenia niniejszych gwiazdeczek. Mam bowiem świadomość, że nie dla wszystkich osób przygotowany przeze mnie filmik jest wystarczającym źródłem informacji na ten temat.

Uzupełniam więc brakującą lukę i zapraszam do zapoznania się z foto - prezentacją własnoręcznej produkcji gwiazdki Froebla:

Wskazówki na temat artykułów twórczych przydatnych podczas pracy znajdziecie pod tym linkiem.

Sposób wykonania:
Przygotowujemy 4 paski papieru (ja użyłam kartek z bloku rysunkowego A3 w dwóch odmiennych kolorach. Ich szerokość wynosi tutaj 1cm)...
...i składamy je na pół.
Bierzemy do ręki nożyczki...
... i z ich pomocą ucinamy w szpic końcówki wszystkich paseczków  (od strony "otwartej")

Kładziemy pierwszy z pasków w sposób pokazany na powyższej fotografii (część ucięta powinna znajdować się po stronie prawej)...

... a następnie dokładamy drugi, tym razem jednak kierując "szpikulec" w stronę przeciwną (tj. lewą)

Przygotowujemy dwa kolejne paski (w kolorze białym), które za chwilę będziemy łączyć z już ułożonymi na stole (tzn. żółtymi). Zwróćcie uwagę na kierunek ich "ostrzy".

Na zdjęciu 7 widać już scalone wszystkie paseczki. Mając jednakże na względzie fakt, że zadanie łączenia niniejszych elementów nie należy do najłatwiejszych, opracowałam dodatkowe fotografie, które powinny uprościć Wasze dalsze działania w tym aspekcie (patrz. zdj. A - G).
Oto więc co powinniście uczynić:

Spójrzcie najpierw na fot. 6. Będziemy w tej chwili dopasowywać biały pasek  dolny do paska żółtego, także dolnego.  W tym celu rozłóżcie paseczek w kolorze białym i wsuńcie na niego żółty (bez rozkładania go).

Teraz go zamknijcie, dzięki czemu element biały przykryje żółty. 

W tej fazie łączymy pasek biały dolny z paskiem żółtym górnym. Należy więc rozłożyć paseczek żółty (co widać dokładnie na fot. C) i nałożyć na niego biały. 

Wykonujemy analogiczną czynność z etapu B, przy czym tym razem zamykamy pasek żółty.

Dalsze działania wykonujemy na pasku białym górnym. Rozkładamy go i wsuwamy na niego paseczek żółty górny...

... i zamykamy go (fot. F)

Ostatni ruch polega na wsunięciu białego górnego paseczka w środek paska dolnego żółtego.

Jeśli udało Wam się bezproblemowo przebrnąć przez powyższe etapy, to już połowa sukcesu ;)


Zerknijcie teraz na zdjęcie 7. Trzeba (pociągając za paseczki ku stronie zewnętrznej) zespolić je tak....

... jak widać to na zdjęciu powyżej oraz poniżej (już w przybliżeniu):


Chwytamy w dłoń jeden z dwóch białych górnych pasków (jak widać na fotografii 10)...
... oraz kierujemy go ku dołowi i zaciskamy.

Tę samą czynność wykonujemy teraz na paseczku żółtym bocznym (też tylko jednym!!!).  Zwróćcie uwagę, że przykrył on pasek biały. 

Analogicznie działamy na pasku białym dolnym (fot. 13)

W etapie 14 zaś pasek żółty boczny wsuwamy pod utworzoną białą zakładkę...

... i przeciągamy uzyskując efekt widoczny na zdjęciu powyżej. 

W części górnej znajdują się dwa białe paseczki. Chwytamy ten z prawej i robimy  mały trójkącik - dokładnie tak jak  to pokazano na fot. 16 i 16a. 

Następnie zaginamy pasek w taki sposób, by powstał kolejny trójkąt (teraz mamy dwa)...

... który należy ująć w palce i zagiąć (kierując go w stronę lewą), by  uzyskać pojedynczy tylko trójkącik. (zob. zdjęcie 18 i 18a). 

Paseczek odchodzący od trójkącika (patrz. fot. 18a) wsuwamy w utworzoną z  paska żółtego kieszonkę...

... i przeciągamy go, by uzyskać efekt dostrzegalny powyżej. 

Odwracamy nasz szkielet gwiazdki przeciwnie do ruchu wskazówek zegara i  ponawiamy działania (od etapu  16 - 20) na co drugim paseczku...

... czego skutkiem winno być powstanie 4 trójkącików (zob. zdj. 22)

Odwracamy nasz szkielet ponownie (lecz tym razem na drugą stronę...

... i wykonujemy takie same czynności, co w etapach 16 - 20, czyli  w pierwszej kolejności robimy trójkącik...

... dalej drugi...

... przenosimy pasek na lewą stronę...

... przekładamy go przez żółtą zakładkę...

... i przeciągamy...

...co ostatecznie powinno zaowocować utworzeniem kolejnych czterech trójkątów.
Teraz będziemy wykonywać dość trudną czynność, do jakiej zalicza się zrobienie "zawijasów". Przyjrzyjcie się uważnie, jak należy to uczynić, a w razie konieczności wesprzyjcie się filmikiem

Łapiemy prawy pasek (biały)w sposób widoczny na zdjęciu 30.

... i wkładamy go w zakładkę umieszczoną tuż obok...

Paseczek powinien wówczas wyjść jednym z trójkącików... 
... co można dostrzec tutaj.

Trzeba chwycić za wychodzący pasek i przeciągnąć go aż do momentu powstania zawijasa...
... którego możecie teraz pooglądać z boku...

Działania opisane w etapie 30 - 33 powtarzamy na pozostałych trzech paseczkach...

... dzięki czemu będziemy mieć już gotową jedną część gwiazdeczki.

Przekładamy naszą konstrukcję na drugą stronę...

... i działamy tak, jak to opisano w fazie 30 - 33, aż do utworzenia wszystkich zawijasów.

Ostatnią już czynnością jest odcięcie wystających paseczków z użyciem nożyczek  (zob. zdjęcie 38)

I nasza gwiazdeczka jest już w pełni gotowa. Tutaj widok z lotu ptaka...

...a tu zaś ujęcie prawie - boczne ;) ... by można było zobaczyć też choć troszkę spód .

Gwiazdeczkę Froebla w pełnej okazałości widać natomiast na poniższej fotografii:
Mam nadzieję, że mój instruktaż okazał się pomocny, dzięki czemu i Wy już wkrótce będziecie potrafili, samodzielnie i bez niczyjego wsparcia, wykonać taką kolorową gwiazdę.

Gdyby jednak nasunęły Wam się jakieś wątpliwości, uwagi czy pytania, zostawcie proszę wiadomości w komentarzach. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie :)

Komentarze

 1. Męczyłam się nad tą gwiazdką z pół godziny :/ najtrudniejsze było zrobienie pierwszych 3 zawijasów. Później poszło z górki :D I udało mi się! Pani blog jest świetny! Zrobiłam już dużo rzeczy i mam nadzieję, że wkrótce pojawią się jakieś nowe :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniale! :) Gratuluję wytrwałości, cierpliwości i pierwszych sukcesów w tworzeniu gwiazdek Froebla! ;) Dziękuję za tak pozytywny komentarz :) Miło jest wiedzieć, że zamieszczone przeze mnie propozycje mają jakieś praktyczne zastosowanie... i że ktoś z nich rzeczywiście korzysta ;) Ostatnio z moim blogowaniem jest nieco ciężko (z uwagi na brak czasu), jakkolwiek z pewnością będą pojawiać jakieś "świeżynki" :) Również pozdrawiam cieplutko :)

   Usuń
 2. Po wielu trudach dzięki Pani blogu i filmiku zrobiłam ją :)
  Najgorsze były ostatnie rogi. Dziękuje za pomoc!
  Pozdrawiam
  ps. zapraszam do mnie na https://www.facebook.com/mojedziela?ref=hl
  znajdują się tam moje dzieła :) i niedługo zamieszczę gwiazdki Froebla :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma sprawy! Super, że moja instrukcja okazała się pomocna ;) Wykonane przez Ciebie gwiazdeczki już widziałam...tak jak i pozostałe Twoje dzieła :) Piękne prace! :) :) :)

   Usuń
 3. Zaczelam dzisiaj robic gwiazdke ale niestety usiadlam na pierwszym zawijasie :) zrobilam pierwszy zawijas (ktory w moim wykonaniu wyglada podejrzanie:)), ale nie mam pojecia jak zabrac sie do zrobienia nastepnego. Nie wiem, za ktory pasek chwycic, zeby go zawinac i nawet filmik mi nie pomogl, bo za szybko robisz gwiazdke:). Nic, sprobuje jutro, grunt to sie nie poddawac! Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykro mi, że napotkałaś na trudności. Ja też początkowo popełniałam błędy i gwiazdka nie chciała za żadne skarby wyjść. Ale trenowałam i w pewnym momencie udało mi się :) Od tamtej pory instrukcję tworzenia gwiazdki Froebla mam w małym palcu :)

   Usuń
 4. Gwiazdka cudowna i wbrew pozorom dosyć łatwa w wykonaniu :) pomysły z Pani bloga to idealny sposób dla mnie na wieczorne odprężenie :)

  Mam tylko pytanie odnośnie wielkości. Jeżeli np chciałabym użyć pasków szerokości 2cm, żeby mieć większą gwiazdkę, to są jakieś proporcje z których da się obliczyć potrzebną długość paska, czy to wszystko tak 'na oko'? ;)

  Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Fajnie, że nie tylko dla mnie tworzenie stanowi formę relaksu ;) Jeśli chodzi o proporcje, to ja robię to bardziej "na oko", można by nawet powiedzieć, że instynktownie. Zawsze kieruję się zasadą: "lepiej, by pasek był za długi, niż zbyt krótki". Jeśli bowiem będzie krótki, ciężko będzie zrobić wszystkie "zawijasy". Jeśli chcesz zrobić większą gwiazdkę, zawsze możesz skleić ze sobą dwie kartki A3). Po jej wyprodukowaniu nie będzie widać żadnych śladów klejenia (przynajmniej u mnie nigdy nie było to wyraźne). Ostatnio robiłam giga - gwiazdki Froebla z czerwonego papieru rysunkowego w formacie A1. W tej chwili wiszą one w mojej sali przedszkolnej i wyglądają przepięknie :) Pozdrawiam Cię cieplutko i ufam, że choć w niewielkim stopniu mogłam Tobie pomóc ;) Życzę powodzenia w twórczej pracy :)

   Usuń
 5. Super ! dzięki twojemu filmikowi właśnie udało mi się zrobić taką gwiazdkę i wykorzystać do zapakowania prezentu urodzinowego dla ukochanego ! był zachwycony :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :D Bardzo się cieszę :) Wcale się nie dziwię Twemu narzeczonemu, bo taki własnoręcznie stworzony dodatek prezentowy jest bardzo wartościowy... i na pewno ładniejszy niż co niektóre "gotowe" odpowiedniki ;)

   Usuń
 6. WOW! Super blog, super wytłumaczone. Cieszę się bardzo, że trafiłam na tak dokładne i zrozumiałe wytłumaczenie jak stworzyć tą gwiazdę, bo naprawdę długo szukałam. (:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja dziękuję za tak miły komentarz i bardzo się cieszę, że instrukcja się przydała :-) Pozdrawiam ciepło :-)

   Usuń
 7. fajny blog i uwielbiam origami dodawaj jak najwięcej origami ,te instrukcje są bardzo zrozumiałe . na innych stronach i w książkach do origami nie jest to tak bardzo dla mnie zrozumiałe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Jeśli tylko czas mi na to pozwoli, to na pewno będę tworzyła nowe instrukcje ;) Pozdrawiam :) :)

   Usuń
 8. fajny blog i uwielbiam origami dodawaj jak najwięcej origami ,te instrukcje są bardzo zrozumiałe . na innych stronach i w książkach do origami nie jest to tak bardzo dla mnie zrozumiałe

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ładna gwiazda choć trochę trudna ,po 3 próbach udało się

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ukrywam, że to jedna z bardziej skomplikowanych gwiazdeczek. Plus jednak jest tego taki, że jak już nauczysz się ją produkować, to instrukcja zostanie Tobie w głowie już na zawsze. Ps. Po trzech próbach to i tak bardzo dobrze! ;) Ściskam :) :)

   Usuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć