Koszula - handmade'owa kartka okolicznościowa (DIY)

 

Czytałam ostatnio w Internecie, że 13 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Koszuli. Stąd też zrodził się pomysł na przygotowanie wpisu, który będzie nawiązywał właśnie do niniejszego tematu. Proponuję Wam zatem wykonanie kartki, która będzie łudząco przypominać koszulę, tyle że taką papierową, z maleńkim (również papierowym) krawacikiem ;)

Podobnego rodzaju kartki okolicznościowe, stworzyłam kilka lat temu. Nie były to jednak wersje koszulowe, ale garniturowe i powstały one w związku z Dniem Ojca. Możecie zresztą zobaczyć je TUTAJ. Obie propozycje (tj. dzisiejsza i "garniturowa") sprawdzą się zresztą także przy najbliższej okazji. Już za półtorej tygodnia będziemy bowiem świętować Dzień Dziadka. Warto mieć zatem jakiś ciekawy pomysł w zanadrzu ;)


Potrzebne materiały:
- kolorowa kartka techniczna A4 lub A3;
- nożyczki;
- ołówek;
- gumka do mazania;
- linijka;
- klej w sztyfcie;
- klej na gorąco;
- guziki;
- ew. czarna kredka i czarny cienkopis;
- taśma dwustronnie klejąca;
- gotowy krawat origami (do jego produkcji używamy kartki o wymiarach 9 cmx9cm. A filmik instruktażowy zobaczycie pod TYM linkiem).


Sposób wykonania:


Poniżej, pragnę zaprezentować dwie możliwe opcje tworzenia koszulowej kartki: do produkcji pierwszego wariantu potrzebna będzie kartka techniczna w formacie A3, natomiast wersja nr 2 wymaga użycia kartki w formacie A4.1. Kartka okolicznościowa z użyciem papieru A3


Papier techniczny układamy pionowo...

... po czym składamy go na pół (w pionie),...

... rozkładamy...

... i dzielimy na pół przecinając papier nożyczkami.

Bierzemy jeden z otrzymanych elementów...

... i składamy go na pół (tym razem w poziomie, tj. górną część kierujemy ku części dolnej).

Teraz, za pomocą linijki i ołówka zaznaczamy miejsca, w których utworzymy nacięcia - rysujemy linię, ok. 3,5 cm. (powinna ona znajdować się ok. 4 cm od górnej krawędzi kartki).

Dalej, nożyczkami tworzymy wspomniane nacięcia...

... i zaginamy górną część kartki (jej prawe i lewe skrzydło) tak, by nadać jej kształt kołnierzyka.

Zawczasu produkujemy krawat origami (instrukcję znajdziecie TU)....

... mocujemy na nim taśmę dwustronnie klejącą...

... i umieszczamy na naszej koszuli w miejscu kołnierzyka.

Teraz, aby nasz kołnierzyk się nie "rozpinał", przyklejamy taśmę dwustronną w miejscach wskazanych na powyższej fotografii...

... po czym składamy oba górne "skrzydełka", przykrywając w ten sposób nasz papierowy krawat.

Jeśli mamy taką fantazję, możemy dodatkowo przyozdobić koszulę, np. dodając do niej kieszonkę czy rysując miejsce zapięcia.

Finalnym zadaniem będzie umieszczenie na naszej kartce niewielkich guzików.
2. Kartka okolicznościowa z użyciem papieru A4


W tej wersji kartkę A4 układamy poziomo...

... po czym składamy ją na pół (w pionie).

Dalej, działamy niemal analogicznie jak w przypadku opcji A3 (stąd zalecam wrócić do etapu 7 i 8 - rysujemy linie na podobnej zasadzie, a później je nacinamy).

Po wykonaniu w/w czynności kartka będzie prezentować się tak, jak na zdjęciu D.

Musimy teraz naciąć nasz papier pośrodku aż do wyznaczonej wcześniej linii (w miejscu wskazanym na zdjęciu powyżej jako "x")...

... co powinno wyglądać dokładnie tak (patrz: fot. E).

Pozbywamy się także prawej strony naszej konstrukcji (odcinamy ją)...

... a kartkę składamy...

... i (tak, jak poprzednio) tworzymy najpierw kołnierzyk (zginając oba skrzydełka części górnej)...

... a później działamy dalej, tworząc elementy dodatkowe (stąd warto wrócić do etapów 10 - 16). Koszula z karki A4 jest już gotowa do wysłania :)

Od razu pragnę zaznaczyć, że obie karteczki prezentują się o wiele lepiej na żywo. Chcąc jednak zachęcić Was do działania, wykonałam kilka fotografii, byście przynajmniej wiedzieli czego ostatecznie możecie się spodziewać. Zresztą, kartka kartce nierówna i być może Wasze dzieła będą po stokroć lepsze niż moje ;)

A jeśli zaliczacie się do fanów koszul i chcielibyście poznać jeszcze inne, plastyczne sposoby na stworzenie takich właśnie ozdóbek, zerknijcie TU. Co więcej, dzisiejszego wieczoru pojawi się jeszcze jeden, dodatkowy wpis z koszulą w roli głównej, także jeśli jesteście zainteresowani, zapraszam do wizyty na stronie Lubię Tworzyć już za kilka godzin! ;)Komentarze

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć