Szydełkowy kwiatek


Bardzo długi czas temu na facebookowym profilu Lubię Tworzyć pojawiło się zdjęcie szydełkowego motylka. Miał on stanowić swoistą zapowiedź nowego rodzaju prac, które również zamierzam publikować na łamach bloga. Dziedzina twórczości jest bowiem bardzo szeroka i zdaję sobie sprawę z tego, iż są wśród Was osoby, które są tak samo mocno zafascynowane szydełkowaniem jak ja. W związku z tym z ogromną przyjemnością zapraszam do zapoznania się z dzisiejszą fotorelacją... Oto przed Wami mój debiutancki wpis, poświęcony wykonaniu ślicznego szydełkowego kwiatka :)

Ps. Proszę o wyrozumiałość i przymknięcie oczu na pewne niedociągnięcia. Jak zaznaczyłam bowiem we wcześniejszych postach, moja przygoda z szydełkowaniem zaczęła się dopiero jakieś pół roku temu, więc nie jestem jeszcze w 100% obyta z profesjonalnym nazewnictwem (choć mam dobrą nauczycielkę, która wspiera mnie w mojej twórczej pracy ;)). W każdym razie starałam się opisać wszystko metodą łopatologii, by każdy mógł bez problemu wykonać sobie takiego ślicznego kwiatka :) Proces jego produkcji nie jest czasochłonny. Wystarczy ok. 10 - 15 minut, a profesjonalistom zapewne jeszcze mniej.

Potrzebne materiały:
- kordonek/wełna;
- szydełko.

Sposób wykonania:

1 okrążenie:

Robimy pętelkę początkową...

... oraz 8 oczek łańcuszka.

 Następnie łączymy wszystko w kółko oczkiem ścisłym, czyli:

Wbijamy szydełko w pierwsze oczko łańcuszka,...

...nawijamy na nie włóczkę/kordonek...

... i przeciągamy ją przez oba oczka. Mamy już gotowe kółeczko :)


 2 okrążenie:

Wykonujemy 4 oczka łańcuszka...
 ... po czym robimy 3 słupki potrójnie nawijane przerobione razem, czyli:

Trzykrotnie owijamy szydełko wełną/kordonkiem (dzięki czemu otrzymaliśmy 4 oczka),...

... wbijamy się w środek naszego koła...

...  i przeciągamy przez nie nitkę, dzięki czemu otrzymamy dodatkowe oczko (co da nam w sumie 5 oczek - patrz: zdjęcie nr 9 i zdjęcie nr A, gdzie oznaczono je jako: "a", "b", "c", "d"oraz "e"). 


Dalej, nabieramy na szydełko nitkę i przeciągamy ją przez dwa pierwsze oczka (tj. "a" i "b"). W efekcie otrzymaliśmy jedno oczko, podpisane na zdjęciu powyżej jako "1". 

Ponownie nawijamy nitkę i przeciągamy ją przez dwa kolejne oczka (tj. "1" i "c"). Powstało nam rezultacie oczko podpisane jako "2". 


Kolejny raz nawijamy nitkę na szydełko i przeciągamy ją przez dwa następne oczka (tzn.: "2" i "d"). Wskutek tego otrzymaliśmy jedno oczko podpisane jako "3". 

Wykonujemy 2 dalsze słupki potrójnie nawijane, działając w taki sam sposób jak wyżej (tj. jak w etapach 7 - 12).

Po realizacji powyższych czynności na naszym szydełku powinny znajdować się 4 oczka.
Nawijamy więc nitkę na nasze szydełko i przeciągamy ją przez wszystkie cztery oczka, co na skutek tych działań będzie wyglądać tak, jak na fotografii 14.

Dalej, wykonujemy 4 oczka łańcuszka...

...i robimy oczko ścisłe wbijając się w podstawę naszego kwiatuszka :)

Jako że kwiatek będzie się składał łącznie z sześciu płatków, toteż należy wykonać ich jeszcze pięć. W związku z tym należy ponowić wszystkie czynności od etapu 6 do etapu 16

A kwiatek w pełnej okazałości będzie prezentował się następująco (patrz: fot. powyżej).
Co prawda rysowanie schematów nie przychodzi mi jeszcze z łatwością, ale postaram się go stworzyć i zamieścić na blogu ;)

Komentarze

  1. Bardzo ładne i łatwe do zrobienia kwiatki. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja niedawno zaczęłam swoją przygodę z szydełkowaniem... i mogę potwierdzić - ten kwiatek to łatwizna! ;) :)

      Usuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć