Świąteczna gwiazdka z pasków papieru


Znam wiele sposobów na stworzenie atrakcyjnych gwiazdek świątecznych (część z nich zamieściłam już we wcześniejszych wpisach, tj. gwiazdki Froebla czy papierową gwiazdę 3D na choinkę), lecz ten, który będziecie mieli okazję za chwilę zobaczyć zaliczam do moich ulubionych. Dlaczego?
Po pierwsze: może i powyższa gwiazdka wygląda na dość trudną do wykonania, ale (jak sami myślę zdołacie się przekonać), jest wręcz odwrotnie. Metoda jej "konstruowania" jest niezwykle prosta w zastosowaniu, także z powodzeniem może po nią sięgnąć każdy (nawet Ci spośród Was, którzy twierdzą, że mają przysłowiowe dwie lewe ręce do tego typu prac).
Po drugie: jest "oszczędna w środkach", tzn. jedyne czego nam potrzeba, to kartka papieru (chyba w każdym domu jakaś się znajdzie), nożyczki oraz dowolny klej.
Po trzecie: jeśli już opanuje się technikę jej tworzenia, to gwarantuję, że w ciągu krótkiego czasu będzie się w stanie wyprodukować większą ilość takich gwiazdek.
Po czwarte: spójrzcie tylko, jak wspaniale się prezentuje... A to chyba mówi samo za siebie ;)

Przejdźmy zatem do konkretów...

Potrzebne materiały:
- 12 pasków papieru (najlepiej wyciętych z bloku rysunkowego) o szerokości 1 cm;
- klej;
- nożyczki

Sposób wykonania:

Gwiazdka, którą nauczycie się za chwilkę tworzyć, składa się z dwóch części (w końcowym etapie pracy należy je ze sobą połączyć). Do wyprodukowania każdej z nich potrzeba 6 pasków papieru. Zdjęcia 1 - 9 ukazują etapy powstawania jednego tylko elementu składowego. W związku z tym należy powtórzyć kolejno wszystkie opisane w niniejszych etapach czynności w celu skonstruowania kolejnego fragmentu gwiazdki, niezbędnego do zbudowania całości.

Zaczynamy...

Bierzemy jeden pasek papieru i kładziemy go pionowo na jakiejś twardej powierzchni (np. na stole).

Następnie drugi pasek nakładamy poziomo na pierwszy, przy czym staramy się zrobić to w taki sposób, by  powstał nam idealny  krzyż o równych ramionach.
Tutaj widać dokładnie miejsce zetknięcia obu pasków.

Sklejamy je za pomocą kleju w sztyfcie bądź innego akurat nam dostępnego (warto zaznaczyć, że działanie to należy wykonać również w etapach 4 - 7)...

... i dokładamy kolejny (pionowo) dokładnie tak, jak pokazano to na zdjęciu poniżej:


Analogiczną czynność (patrz: etap: 4) wykonujemy z czwartym paskiem papieru  (patrz: zdjęcie 5 i 5a). 


Teraz zajmujemy się elementem poziomym, dokładając kolejny pasek , najpierw w części górnej tak, jak widać to na zdjęciu 6 i 6a...


... oraz w dolnej (zobacz: fot. 7 i 7a)


Podstawową część mamy już za sobą, więc jeśli przez to przebrnęliście, to z pewnością poradzicie sobie z kolejnymi działaniami... 

Łączymy dwa skrajne paski, tak jak pokazano to na załączonym zdjęciu 8 i 8a 


...jeśli jednak napotkaliście na pewne problemy z powyższym etapem (8), koniecznie zobaczcie wskazówki zamieszczone pod spodem (A - E):


Chwytamy dwa paski w sposób ukazany na niniejszej fotografii...

Nakładamy klej (ja użyłam tutaj białego) na wewnętrzną część lewego paseczka...

...a następnie przykładamy do niego paseczek prawy od jego strony zewnętrznej

Ściskamy mocno, by oba fragmenty się ze sobą połączyły...

... a po realizacji wszystkich omówionych wyżej działań powinno to wyglądać tak, jak na fot. E

Nadeszła chwila scalenia obu części. Z tej przyczyny układamy pierwszy składnik tak, by paski, które pozostały (te tworzące krzyż) stykały się bezpośrednio z powierzchnią, a "łezki", w miejscu złączenia, wznosiły się ponad nią

Następnie umieszczamy drugi fragment gwiazdki na już usytuowany. Z tym że kładziemy go stroną przeciwną, to jest "wolne"paski mają wznosić się ku górze, zaś "łezki" w miejscu złączenia winny "opadać" ku widocznym na zdjęciu 10 paskom przynależącym do leżącej na podłożu części pierwszej. 

Smarujemy "łezki"klejem (patrz. fot. 11)... 

... i łączymy je z przyległym do niej "wolnym" paskiem przeciwnego fragmentu gwiazdki...

... co po wykonaniu powyższych czynności na wszystkich "łezkach", powinno wyglądać w taki właśnie sposób (zobacz: zdjęcie 13, zaś poniżej możecie spojrzeć na to z bliska):

Należy teraz uciąć wystające elementy...

...by ostatecznie uzyskać taką oto piękną gwiazdkę bożonarodzeniową.

A na koniec tradycyjnie zamieszczam kilka zdjęć własnej, już wyeksponowanej świątecznej gwiazdeczki:
Komentarze

 1. Odpowiedzi
  1. Super! Pozwolisz, że wykorzystam tutorial w klasie z dziećmi, będą mieli radość:)

   Usuń
  2. Jasne, że tak :) Nie ma najmniejszego problemu ;) Pozdrawiam cieplutko ;) Ps. Możesz się później pochwalić, czy zajęcia się udały ;)

   Usuń
 2. Gwiazdki śliczne :) Próbowałam właśnie takie zrobić, ale moje nie wyszły takie ładne :( Nie wiem dlaczego ale te "łezki" za bardzo mi się wywijają i potem taka pokręcona ta moja gwiazdka. Myślałam, że może za krótkie paski miałam, ale próbowałam z dłuższymi i niestety tak samo wyszło :( Jest na to jakiś ratunek? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie dziękuję :) Co do Twojego zapytania, to spróbuj użyć bloku technicznego. Stworzone z niego gwiazdki są sztywniejsze i dzięki temu lepiej się prezentują ;) Być może problem tkwi właśnie w papierze a nie w samej technice:) Daj znać, jak poszło ;) Powodzenia!!!! :) :)

   Usuń
 3. Kocham ten blog :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam :) robiłam dzis te gwiazdki z moja 8 letnia córeczka była bardzo zadowolona a gwiazdki wyszły nam super. Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! :) Gratuluję! :) W ogóle fantastycznie, że tworzyła Pani coś wspólnie z córką. Ja do tej pory baaardzo miło wspominam chwile, kiedy razem z mamą produkowałyśmy różnego rodzaju dekoracje (szczególnie w okresie świątecznym). Pani córka ma ogromne szczęście! :) :) Ja również gorąco pozdrawiam :) :)

   Usuń

Prześlij komentarz

CHCESZ DOSTAWAĆ POWIADOMIENIA O NOWYCH POSTACH?

INSTAGRAM

Copyright © Lubię Tworzyć